Displaying items by tag: regatta,
#HomeInternationalRowing: Ireland had to be content with second places both in crew terms and in overall categories at the Home International Regatta in Nottingham. England had a clean sweep, winning both the senior men’s and women’s categories and the junior men’s and women’s. Ireland senior men and junior women filled the runners-up spots; the senior women finished fourth and the junior men third.
The men’s junior pair of Ryan McKenna and Alex Chadfield from Clonmel won, as did the Ireland junior women’s eight. Twelve Ireland crews finished second in their races.
Athlone Rowing Regatta Cancelled
# ROWING: Athlone Regatta, which was scheduled for Coosan Point tomorrow (Saturday) has been cancelled. The organisers made the decision today because the wind and the flood levels were too variable.
#ROWING: Galway crews won both the men’s Intermediate and Junior 18A eights at the Limerick Regatta. The junior title went to St Joseph’s, while NUIG won the intermediate crown.
Limerick Regatta Results 2012 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Race | Time | Event | Heat | Lane 1 | Lane 2 | Lane 3 | Lane 4 | Next Race | No Qual | |||||
1 | 08:30 | Men's Junior 18A 1X | Heat A | Castleconnell (Moloney) | 2 | Colaiste Iognaid RC A (Bell) | 1 | Fermoy RC A (Fischer) | 4 | St. Michaels (Hanily) | 3 | 34/35 | ||
2 | 08:30 | Men's Junior 18A 1X | Heat B | Graiguenamanagh C (Murphy) | 3 | Clonmel RC B (Mc Kenna) | 2 | Tralee RC B (Sugrue) | 4 | Shannon RC B (Fitzgibbon) | 1 | 34/35 | ||
3 | 08:30 | Men's Junior 18A 1X | Heat C | Athlone BC (Molloy) | 1 | Clonmel RC A (Allen) | 3 | Fermoy RC B (O'Mahoney) | 2 | 34/35 | ||||
4 | 08:30 | Men's Junior 18A 1X | Heat D | Shannon RC C (Devereux) | 2 | Graiguenamanagh RC B (Schone) | 1 | UL RC (Aherne) | 3 | 34/35 | ||||
5 | 08:30 | Men's Junior 18A 1X | Heat E | St. Joseph's (Lydon) | 1 | Tralee RC A (Stuart) | 2 | Shannon RC A (Blackwell) | 3 | 34/35 | ||||
6 | 08:30 | Men's Junior 18A 1X | Heat F | NO RACE | 34/35 | |||||||||
7 | 08:50 | Men's Intermediate 1X | Heat A | Garda Suiochana B (Kenny) | 3 | University of Limerick A (Sheehan) | 2 | St. Michael's (Lazda) | 1 | 44 | ||||
8 | 08:50 | Men's Intermediate 1X | Heat B | University of Limerick (Brinn) | 2 | St. Michael's B (O'Connor) | 1 | 44 | ||||||
9 | 09:00 | Mens Novice 4X+ | Heat A | Athlunkard A | 1 | Shandon BC | 2 | NUIG | 3 | 45 | ||||
10 | 09:00 | Mens Novice 4X+ | Heat B | Commercial RC | 1 | Athlunkard B | 2 | 45 | ||||||
11 | 09:10 | Mens Junior 15 4X+ | Heat A | Graiguenamanagh BC | 3 | Cork BC C | 2 | Athlunkard BC | 4 | Clonmel | 1 | 51/52 | ||
12 | 09:10 | Mens Junior 15 4X+ | Heat B | Carlow B | 1 | St. Joseph's B | Cork BC A | 2 | 3 | 51/52 | ||||
13 | 09:10 | Mens Junior 15 4X+ | Heat C | Athlone | 3 | Shandon | 2 | Colaiste Chiarain | 4 | Fermoy | 1 | 51/52 | ||
14 | 09:10 | Mens Junior 15 4X+ | Heat D | St. Michael's A | 4 | Shannon | 1 | Carlow | 3 | Colaiste Iognaid | 2 | 51/52 | ||
15 | 09:10 | Mens Junior 15 4X+ | Heat E | Killorglin | 1 | Muckross | 4 | St. Joseph's | 2 | Cork BC B | 3 | 51/52 | ||
16 | 09:10 | Mens Junior 15 4X+ | Heat F | NO RACE | 51/52 | |||||||||
17 | 09:35 | Mens Junior 18 2X | Heat A | Coláiste Iognaid B | 3 | St. Michael's | 2 | Fermoy | 4 | Athlone | 1 | 50 | ||
18 | 09:35 | Mens Junior 18 2X | Heat B | Castleconnell | 3 | Fermoy B | 2 | Coláiste Iognaid A | 1 | 50 | ||||
19 | 09:35 | Mens Junior 18 2X | Heat C | Coláiste Chiaráin | 3 | Tralee | 2 | Coláiste Iognaid C | 1 | 50 | ||||
20 | 09:35 | Mens Junior 18 2X | Heat D | Clonmel | 2 | Shandon | 3 | St. Michael's B | 1 | 50 | ||||
21 | 09:55 | Women's Junior 16 2X | Heat A | Athlunkard | 3 | Shandon | 2 | Fermoy | Graiguenamanagh BC | 1 | 46 | |||
22 | 09:55 | Women's Junior 16 2X | Heat B | St. Michael's | 4 | Tralee | 3 | Coláiste Chiaráin | 2 | Castleconnell | 1 | 46 | ||
23 | 09:55 | Women's Junior 16 2X | Heat C | NO RACE | 46 | |||||||||
24 | 10:10 | Men's Intermediate II - 1X | Heat A | St. Michael's C (Taylor) | 4 | Cappoquinn (Landers) | 2 | Clonmel (Predergast) | 1 | St. Michaels (Culinane) | 3 | 53 | ||
25 | 10:10 | Men's Intermediate II - 1X | Heat B | Commerical (Peuget) | 1 | Neptune (Brett) | 3 | Neptune A (McCarthy) | 2 | Athlunkard (Carroll) | 4 | 53 | ||
26 | 10:10 | Men's Intermediate II - 1X | Heat C | NO RACE | 53 | |||||||||
27 | 10:20 | Womens Junior 18A 4X- | Heat A | Castleconnell | Shandon - DISQ | St. Michael's A | 2 | St. Michael's B | 1 | 58 | ||||
28 | 10:20 | Womens Junior 18A 4X- | Heat B | Fermoy | 1 | Athlone | 2 | St. Michael's C | 58 | |||||
29 | 10:30 | Womens Junior 15 2X | Heat A | St. Michael's C | 1 | Fermoy | 3 | Offaly | 2 | Coláiste Iognaid A | 4 | 60 | ||
30 | 10:30 | Womens Junior 15 2X | Heat B | Coláiste Iognaid B | 3 | St. Michael's B | 2 | Killorglin | 1 | 60 | ||||
31 | 10:30 | Womens Junior 15 2X | Heat C | St. Michael's A | 2 | Shandon | 3 | Cork | 1 | 60 | ||||
32 | 10:45 | Men's Senior 2- | Heat A | St. Michael's A | 1 | Neptune | 3 | Muckross/ULRC | 2 | Lee RC | 61 | |||
33 | 10:45 | Men's Senior 2- | Heat B | RACE 32 is NOW A FINAL | RACE 32 is NOW A FINAL | RACE 32 is NOW A FINAL | RACE 32 is NOW A FINAL | 61 | ||||||
34 | 10:55 | Men's Junior 18A 1X | Semi A | Castleconnell (Moloney) | 2 | Coláiste Iognaid (Bell) | 1 | Shannon (Fitzgibbon) | 3 | Clonmel (McKenna) | 4 | 63 | ||
35 | 10:55 | Men's Junior 18A 1X | Semi B | Athlone (Molloy) | 2 | Graiguenamanagh (Shone) | 3 | St. Joseph's (Lydon) | 1 | 63 | ||||
36 | 11:05 | Women's Junior 16 4X+ | Heat A | Shandon | 1 | Castleconnell BC | 2 | Athlone | 3 | 62 | ||||
37 | 11:05 | Women's Junior 16 4X+ | Heat B | Athlunkard | 2 | Colaiste Iognaid | 1 | 62 | ||||||
38 | 11:15 | Men's Junior 16 1X | Heat A | Shannon (Carmody) | 1 | Clonmel (Chadfield) | 2 | Commercial (Carroll) | 3 | Cork (O'Connell) - Injury | 67 | |||
39 | 11:15 | Men's Junior 16 1X | Heat B | Castleconnell (Kileen) | 1 | Athlunkard (Meehan) | 3 | Conmel B (May) | 4 | Coláiste Chiaráin (Malone) | 2 | 67 | ||
40 | 11:15 | Men's Junior 16 1X | Heat C | Athlone (Egan) | 1 | Clonmel (Lonergan) | 3 | Athlone (Hannon) | 2 | Skibbereen (Mc Carthy) | 4 | 67 | ||
41 | 11:15 | Men's Junior 16 1X | Heat D | No Race | 67 | |||||||||
42 | 11:35 | Womens Novice 4X+ | Heat A | Cappoquinn | 1 | Shannon | 3 | Kilorglin | 2 | 69 | ||||
43 | 11:35 | Womens Novice 4X+ | Heat B | Cork A | 1 | Cork B | 2 | Athlunkard | 3 | 69 | ||||
44 | 11:45 | Men's Intermediate 1X | Final | University of Limerick A (Sheehan) | 3 | St. Michael's (Lazda) | 2 | St. Michael's B (O'Connor) | 1 | University of Limerick (Brinn) | ||||
45 | 11:50 | Men's Novice 4X+ | Final | Athlunkard A | 1 | Commerical | 2 | Shandon | 3 | |||||
46 | 11:55 | Women's Junior 16 2X | Final | Shandon | Graiguenamanagh BC | 1 | Castleconnell | 2 | Coláiste Chiaráin - SCR | |||||
47 | 12:00 | Womens Senior 2- | Final | Cork | 1 | Shannon | 2 | |||||||
48 | 12:05 | Womens Junior 18 8 | Final | Muckross | 1 | Shannon | 2 | |||||||
49 | 12:10 | Women's Novice 4+ | Final | NUIG A | 2 | NUIG B | 3 | UL | 1 | |||||
50 | 12:15 | Men's Junior 18A 2X | Final | Athlone | 2 | Coláiste Iognaid A | 3 | St. Michael's B | 4 | Coláiste Iognaid C | 1 | |||
51 | 12:20 | Mens Junior 15 4X+ | Final 1 | Clonmel | 3 | Carlow B | 1 | Fermoy | 2 | |||||
52 | 12:25 | Mens Junior 15 4X+ | Final 2 | Shannon | 2 | Killorglan | 1 | |||||||
53 | 12:30 | Men's Intermediate II - 1X | Final | Cappoquinn (Landers) | 2 | Clonmel (Prendergast) | 1 | Commerical (Peuget) | 4 | Neptune A (Mc Carthy) | 3 | |||
54 | 12:35 | Men's Junior 16 8 | Final | Muckross | 3 | St. Joseph's | 2 | Coláiste Iognaid | 1 | |||||
55 | 12:40 | Women's Senior 1X | Final | ULRC (O'Sullivan) | 2 | Killorglan (Dukarska) | 1 | |||||||
56 | 12:45 | Men's Novice 4+ | Final | - Time Pushed to 13.05 | Commerical | 1 | Cork | 2 | ||||||
57 | 12:50 | Men's Junior 18A 8 | Final | St. Joseph's | 1 | St. Michael's | 2 | Fermoy | 3 | |||||
58 | 12:55 | Women's Junior 18A 4X- | Final | St. Michael's A | 3 | St. Michael's B | 1 | Fermoy | 2 | Athlone | ||||
59 | 13:00 | Men's Master 8 | Final | Old Collegians | 1 | Shannon | 2 | |||||||
60 | 13:05 | Womens Junior 15 2X | Final | Offaly | 3 | St. Michael's C | 2 | Killorglin | 1 | Cork | 4 | |||
61 | 13:10 | Men's Senior 2- | Final | NO RACE - FINAL RUN @ RACE 32 | ||||||||||
62 | 13:15 | Women's Junior 16 4X+ | Final | Shandon | 2 | Colaiste Iognaid | 1 | Castleconnell | 3 | |||||
63 | 13:20 | Men's Junior 18A 1X | Final | Colaiste Iognaid (Bell) | 1 | St. Joseph's (Lydon) | 2 | Castleconnell (Moloney) | 3 | |||||
64 | 13:25 | Men's Intermediate 8 | Final | St. Joseph's | 2 | NUIG | 1 | Athlunkard | 4 | Muckross | 3 | |||
65 | 13:30 | Women's Intermediate 8 | Final | NUIG | 3 | Muckross | 2 | St. Michael's | 1 | |||||
66 | 13:35 | Men's Senior 4X | Final | UL RC | 1 | Castleconnell / Clonmel / UL | 2 | NUIG | 3 | |||||
67 | 13:40 | Men's Junior 16 1X | Final | Shannon (Carmody) | 1 | Castleconnell (Kileen) | 3 | Athlone (Egan) | 2 | |||||
68 | 13:45 | Women's Intermediate 1X | Final | Limerick (Willis) | 2 | Offaly (Piggot) | 1 | |||||||
69 | 13:50 | Women's Novice 4X+ | Final | Cork BC B | 4 | Cappoquinn | 2 | Cork BC A | 3 | Killorglin | 1 | |||
70 | 13:55 | Men's Junior 14 4X+ | Heat A | Colaiste Iognaid A | 4 | Cork BC A | 2 | Castleconnell B | 3 | Fermoy C | 1 | 121/122 | 1 | |
71 | 13:55 | Men's Junior 14 4X+ | Heat B | Fermoy A | 3 | Fermoy B | 1 | Lee | 2 | Colaiste Chiarain | 4 | 121/122 | 1 | |
72 | 13:55 | Men's Junior 14 4X+ | Heat C | St Michaels | 3 | Cholaiste Na Coiribe | 4 | Cork BC C | 2 | Athlone A | 1 | 121/122 | 1 | |
73 | 13:55 | Men's Junior 14 4X+ | Heat D | Castleconnell BC | 2 | Offaly | 3 | Muckross DISQ 3 | 4 | Cork BC B | 1 | 121/122 | 1 | |
74 | 13:55 | Men's Junior 14 4X+ | Heat E | Athlone BC B | 4 | Shandon BC | 2 | Shannon RC | 1 | Lee B | 3 | 121/122 | 1 | |
75 | 13:55 | Men's Junior 14 4X+ | Heat F | No Race | Above HEATS HAVE CHANGED!!! | 121/122 | ||||||||
76 | 14:20 | Men's Senior 1X | Heat A | Straight Final at final time | 124 | |||||||||
77 | 14:20 | Men's Senior 1X | Heat B | See race no 124 | 124 | |||||||||
78 | 14:30 | Men's Novice 1X | Heat A | Waterford A (Konan) | 4 | Cappoquinn A (Hennessy) | 3 | Shandon (Cronje) | 2 | Clonmel (Murphy) | 1 | 128 | 1 | |
79 | 14:30 | Men's Novice 1X | Heat B | Waterford B (Corrigan) | 1 | Waterford C (Harrison) | 2 | Shandon C (Smith) | 3 | 128 | 1 | |||
80 | 14:30 | Men's Novice 1X | Heat C | Shandon A (Carroll) | 3 | Castleconnell (O'Connor) | 1 | Waterford (Stender) | 2 | 128 | 1 | |||
81 | 14:30 | Men's Novice 1X | Heat D | Cappoquin (Landers) | 1 | Neptune (McCarthy) | 2 | Cappoquinn (Moloney) | 3 | 128 | 1 | |||
82 | 14:45 | Mens Junior 16 2X | Heat A | Clonmel | 2 | Castleconnell | 1 | Fermoy | 4 | Athlunkard | 3 | 129 | 1 | |
83 | 14:45 | Mens Junior 16 2X | Heat B | Commerical | 1 | Shandon | 4 | Skibbereen | 2 | Colaiste Iognaid B | 3 | 129 | 1 | |
84 | 14:45 | Mens Junior 16 2X | Heat C | Tralee | 3 | Shannon A | 4 | Shannon B | 1 | Colaiste Iognaid A | 2 | 129 | 1 | |
85 | 14:45 | Mens Junior 16 2X | Heat D | No Race | 129 | |||||||||
86 | 15:05 | Womens Junior 14 4X+ | Heat A | Castleconnell | 3 | Shandon | 2 | Athlone B | 4 | Shannon C | 1 | 134 | 1 | |
87 | 15:05 | Women's Junior 14 4X+ | Heat B | Athlone A | 3 | Castleconnell B - DISQ No Bow Ball | Muckross B | 2 | Lee | 1 | 134 | 1 | ||
88 | 15:05 | Women's Junior 14 4X+ | Heat C | St. Michael's | 1 | Athlunkard | 2 | Cholaiste Na Coiribe | 3 | Shannon RC - DNS | 134 | 1 | ||
89 | 15:05 | Women's Junior 14 4X+ | Heat D | Muckross A | 2 | Shannon B | 3 | Colaiste Iognaid | 1 | 134 | 1 | |||
90 | 15:25 | Men's Junior 18A 4X- | Heat A | Waterford BC - DNF | St Michaels | 2 | Colaiste Iognaid | 1 | 135 | 2 | ||||
91 | 15:25 | Men's Junior 18A 4X- | Heat B | Shandon BC | 2 | Shannon RC | 1 | 135 | 1 | |||||
92 | 15:35 | Women's Junior 18A 1X | Heat A | Tralee (Deady) | 2 | Colaiste Iognaid (Gavin) | 1 | St. Michael's B (Ahern) | 3 | 136 | 1 | |||
93 | 15:35 | Women's Junior 18A 1X | Heat B | St. Michael's C (Sheehan) | 2 | Athlunkard (Green) | 1 | Tralee B (O'Donnell) | 3 | 136 | 1 | |||
94 | 15:35 | Women's Junior 18A 1X | Heat C | St. MIchael's A (O'Brien) | 2 | Muckross (Crowley) | 1 | Castleconnell (Donnigan) | 136 | 1 | ||||
95 | 15:50 | Mens Junior 15 2X | Heat A | Kilorglan A | 3 | Kilorglan B | 2 | St. Joseph's B | 4 | Shandon B | 1 | 131/132 | 1 | |
96 | 15:50 | Mens Junior 15 2X | Heat B | Shannon B - DNS | Colaiste Chiarain | 1 | Shannon A | 2 | St. Joseph's C | 3 | 131/132 | 1 | ||
98 | 15:50 | Mens Junior 15 2X | Heat D | Fermoy A | 4 | Castleconnell A | 3 | Colaiste Iognaid B | 1 | Colaiste Iognaid A | 2 | 131/132 | 1 | |
99 | 15:50 | Mens Junior 15 2X | Heat E | Fermoy D | 1 | Athlone | 3 | Shandon | 4 | St. Joseph's D | 2 | 131/132 | 1 | |
97 | 15:50 | Mens Junior 15 2X | Heat C | Graiguenamanagh | 3 | Clonmel | 1 | Fermoy C | 4 | Cork A | 2 | 131/132 | 1 | |
100 | 15:50 | Mens Junior 15 2X | Heat F | St. Joseph's A | 1 | Cork C | 3 | Skibbereen | 2 | 131/132 | 1 | |||
101 | 15:50 | Mens Junior 15 2X | Heat G | Athlunkard | 1 | Fermoy B | 3 | Cork B | 2 | 131/132 | 1 | |||
124 | 18:05 | Men's Senior 1X | Final | Commercial A (Crowley) | Offaly (O'Donohue) | |||||||||
102 | 16:15 | Women's Junior 16 1X | Heat A | Colaiste Chiarain B (G Malone) | 2 | Tralee (Ryall) | 3 | Colaiste Chiarain (R Malone) | 4 | St. Michael's (Klimek) | 1 | 141 | 1 | |
103 | 16:15 | Women's Junior 16 1X | Heat B | Killorglin (Hyde) | 2 | Graiguenamanagh (Duffy) | 4 | Fermoy (Sohun) | 1 | Clonmel (Coyne) | 3 | 141 | 1 | |
104 | 16:15 | Women's Junior 16 1X | Heat C | Castleconnell A (Griffin) | 3 | St. Michael's B (Madden) | 2 | Fermoy B (Freeman) | 1 | Graiguenamanagh B (Walsh) | 4 | 141 | 1 | |
105 | 16:15 | Women's Junior 16 1X | Heat D | Colaiste Iognaid (Cushen) | 2 | Colaiste Chiarain (Downes) | 3 | Fermoy (Ryan) | 1 | 141 | 1 | |||
106 | 16:35 | Men's Junior 16 4X+ | Heat A | Athlunkard | 2 | Colaiste Iognaid B | 3 | Tralee | 4 | Athlone | 1 | 142 | 1 | |
107 | 16:35 | Men's Junior 16 4X+ | Heat B | St. Michael's B | 3 | Muckross B | 2 | Coláiste Chiráin | 4 | Colaiste Iognaid | 1 | 142 | 1 | |
108 | 16:35 | Men's Junior 16 4X+ | Heat C | Shandon | 3 | Muckross | 4 | St. Joseph's A | 2 | Commerical | 1 | 142 | 1 | |
109 | 16:35 | Men's Junior 16 4X+ | Heat D | Shannon | 1 | St. Joseph's B | 3 | Athlone B | 4 | St. Michael's | 2 | 142 | 1 | |
110 | 16:55 | Women's Novice 1X | Heat A | ULRC (Kearney) | 1 | Shandon (Callinan) | 2 | Killorglin (Ryan) | 3 | ULRC (Mooney) | 4 | 143 | 2 | |
111 | 16:55 | Women's Novice 1X | Heat B | Offaly (Piggot) | 2 | St. Michael's (Gill) | 1 | Castleconnell (Silk) | 143 | 2 | ||||
112 | 17:05 | Men's Intermediate 2X | Heat A | NUIG - DNF (crashed) | 3 | UL | 1 | Athlunkard | Lee | 2 | 144 | 2 | ||
113 | 17:05 | Men's Intermediate 2X | Heat B | Neptune | 2 | St. Michael's | 3 | Garda | 1 | 144 | 2 | |||
114 | 17:15 | Women's Junior 18A 2X | Heat A | Muckross B | 1 | Fermoy | 2 | St. Michael's B | 3 | 145 | 1 | |||
115 | 17:15 | Women's Junior 18A 2X | Heat B | Clonmel | 2 | Muckross | 3 | St. Michael's A | 1 | 145 | 1 | |||
116 | 17:15 | Women's Junior 18A 2X | Heat C | Capoquinn | 2 | Muckross C | 3 | Colaiste Iognaid | 1 | 145 | 1 | |||
117 | 17:15 | Women's Junior 18A 2X | Heat D | Castleconnell | 2 | Shandon | 1 | Athlunkard | 3 | 145 | 1 | |||
118 | 17:35 | Women’s Junior 15 4X+ | Heat A | Colaiste Iognaid | 3 | St. MIchael's Rowing Club | 1 | Muckross RC | 4 | St. Michael's B | 2 | 146 | 2 | |
119 | 17:35 | Women’s Junior 15 4X+ | Heat B | Tralee | 1 | Fermoy | 2 | Shannon - DNS | 0 | 146 | 1 | |||
120 | 17:35 | Women’s Junior 15 4X+ | Heat C | Killorglin | 1 | St. Michael's C | 3 | Shandon | 2 | 146 | 1 | |||
121 | 17:50 | Mens Junior 14 4X+ | Final 1 | Fermoy C | 1 | Fermoy B | 2 | Athlone A | 3 | |||||
122 | 17:55 | Mens Junior 14 4X+ | Final 2 | Cork B | 1 | Shannon | 2 | |||||||
123 | 18:00 | Women's Senior 2X | Final | No Event | ||||||||||
124 | 18:05 | Men's Senior 1X | Final | Will be raced at 16:00 | Commercial A (Crowley) | Offaly (O'Donohue) | ||||||||
125 | 18:10 | Women's Intermediate 4+ | Final | Cork BC | 2 | ULRC | 1 | |||||||
126 | 18:15 | Women's Junior 18A 4- | Final | Colaiste Iognaid | 1 | Muckross RC | 2 | |||||||
127 | 18:20 | Women's Junior 16 8 | Final | Shannon | 1 | St. Michael's | 2 | Athlone | 3 | |||||
128 | 18:25 | Men's Novice 1X | Final | Castleconnell (O'Connor) | 3 | Clonmel (Murphy) | 2 | Waterford B (Corrigan) | 4 | Cappoquin (Landers) | 1 | |||
129 | 18:30 | Men's Junior 16 2X | Final | Castleconnell | 2 | Commerical | 1 | Shannon B | 3 | |||||
130 | 18:35 | Men's Intermediate 4+ | Final | St. Michael's | 3 | NUIG B | 2 | NUIG A | 1 | |||||
131 | 18:40 | Mens Junior 15 2X | Final 1 | Fermoy D | 3 | Shandon B | 2 | Colaiste Chiarain | 4 | Colaiste Iognaid B | 1 | |||
132 | 18:45 | Mens Junior 15 2X | Final 2 | Clonmel | 2 | St. Joseph's A | 1 | Athlunkard | 3 | |||||
133 | 18:50 | Women's Novice 8 | Final | Shannon | 3 | Cork | 4 | Athlunkard | 2 | NUIG | 1 | |||
134 | 18:55 | Womens Junior 14 4X+ | Final | St. Michaels | 4 | Shannon | 2 | Lee | 1 | Col Iognaid | 3 | |||
135 | 19:00 | Men's Junior 18A 4X- | Final | St. Michael's | 3 | Colaiste Iognaid | 2 | Shannon | 1 | Shandon - DNS | ||||
136 | 19:05 | Women's Junior 18A 1X | Final | Colaiste Iognaid (Gavin) | 3 | Athlunkard (Green) | 2 | Muckross (Crowley) | 1 | |||||
137 | 19:10 | Men's Junior 18A 4+ | Final | Colaiste Iognaid | 1 | Michael's A | 2 | Michael's B | 3 | |||||
138 | 19:15 | Men's Masters 1X | Final 1 | Clonmel (Kinsella) | 2 | Tralee (Slattery) | 4 | Commerical (Crowley) | 1 | Portora Board Club | 3 | |||
139 | 19:20 | Men's Masters 1X | Final 2 | |||||||||||
140 | 19:25 | Womens Junior 18 2- | Final | St. Michael's A | 3 | St. Michael's B | 1 | Shannon | 2 | |||||
141 | 19:30 | Women's Junior 16 1X | Final | Fermoy (Freeman) | 4 | St. Michael's (Klimek) | 1 | Fermoy (Sohan) | 2 | Fermoy (Ryan) | 3 | |||
142 | 19:35 | Men's Junior 16 4X+ | Final | Shannon | 3 | Athlone | 2 | Colaiste Iognaid | 1 | Commercial | 4 | |||
143 | 19:40 | Women's Novice 1X | Final | Shandon (Callinan) - DNS | UL (Carney) | 1 | St. Michael's Gill | 2 | Offaly (Piggot) - DNS | |||||
144 | 19:45 | Men's Intermediate 2X | Final | Lee | 2 | ULRC | 1 | Garda | 4 | Neptune | 3 | |||
145 | 19:50 | Women's Junior 18A 2X | Final | Colaiste Iognaid | 4 | Muckross B | 1 | St. Michael's A | 2 | Shandon | 3 | |||
146 | 19:55 | Women’s Junior 15 4X+ | Final | Killorglin | 1 | St. Michael's | 2 | Tralee | 3 | St. Michael's B - DNS | ||||
#ROWING: John Keohane of Lee Valley won the men’s senior single scull at Ghent Regatta in Belgium today. The women’s single was won by the great Ekaterina Karsten. Keohane was one of a collection of Irish winners, with Three Castles impressing in the women’s events.
Ghent International May Regatta, Belgium (Selected Winners, Irish interest)
Saturday:
Men, Sculling, Quadruple – Lightweight: 1 Carlow 7:04.93.
Women, Sculling, Quadruple: Three Castles 7:20.68.
Sunday:
Men, Sculling, Quadruple – Lightweight: 1 Carlow 7:15.36. Under-23 Lightweight Double – Carlow 7:47.39. Single – Senior: Lee Valley (J Keohane) 7:32.08
Women, Eight – Junior: Methodist College, Belfast 8:02.34. Sculling, Quadruple: Three Castles 7:20.63.
#ROWING: Chris Black and Joel Cassells did themselves no harm in the hunt for selection on the Ireland team for the World Junior Championships when they won their final at Munich Junior Regatta today. Each heat of this event was run as a final, but Black and Cassells won their heat easily and were by far the fastest pair of the day.
Munich Junior International Regatta (Selected Results)
Sunday
Men
Pair (each heat run as a final) – Heat Three: 1 Ireland (C Black, J Cassells) 6:49.27; Heat Four: 2 Ireland (H Millar, L Seaman) 7:05.59.
Double Scull – Heat Six: 6 Ireland (A Griffin, D Quinlan) 6:56.61.
Single Scull – Heat One: 4 Ireland (P O’Donovan) 7:19.82.
Women
Quadruple – Heat Two: 2 Ireland (B Walsh, H Shinnick, K Cromie, B Jacques) 6:55.22. Final: 5 Ireland 6:48.64.
Dukarska Comes Out on Top in Battle With Nixon
#ROWING: Monika Dukarska and Holly Nixon engaged in an entertaining battle in the women’s single sculls at Queen’s University Regatta at Castlewellan today, with Dukarska coming out on top in the closing stages. Helen Walshe, who won the first round of the eFlow Go Row League, was third, and Sinead Jennings fourth. Colin Williamson won the men’s equivalent. Queen’s won the Division One men’s eight. Galway Rowing Club finished second, beating Bann and Methodist College in the battle of the junior eights. Skibbereen won the women’s eight.
Queen’s University Regatta, Castlewellan – Selected Results
First Session
Men
Eight - Division Two – A Final: 1 Queen’s (novice) 5:37.23, 2 Neptune (jun) 5:40.85, 3 Methody (jun) 5:50.92. B Final: Neptune (jun 16) 5:59.44.
Four, coxed – Division One – A Final: Queen’s (sen) 5:43.38, 2 Bann (inter) 5:47.25, 3 Methody (jun) 5:51.66.
Pair – Division One – A Final: 1 Bann (J Cassells, C Black; jun) 5:59.41, 2 Portora (jun) 6:06.41, 3 Queen’s (sen) 6:08.41. B Final: Queen’s (sen) 6:32.56; 3 Commercial 6:44.56.
Sculling, Single – Division One – A Final: 1 Queen’s (C Williamson, sen) 6:12.03, 2 UCD (D Neale) 6:16.04, 3 Skibbereen (A Burns; jun) 6:17.79, 4 Neptune (Bailey, inter) 6:20.14. B Final: 1 Queen’s (McKibbin, sen) 6:26.59; 3 RBAI (Beck, lightweight) 6:30.32. C Final: Shandon (Casey; jun) 6:27.95.
Division Two – A Final: 1 Lee (Twomey-Thompson, jun) 7:20.75, 2 RBAI (McKillan; jun) 7:24.25, 3 Skibbereen (Keating; jun 16) 7:26.80. B Final: (O’Sullivan; jun 16) 6:26.59. C Final: Offaly (Gannon; nov) 7:32.09.
Women – Eight – Division One – A Final (aggregated result from two races): 1 Skibbereen (sen) 5:47.87, 2 Galway (jun) 5:56.36, 3 St Michael’s (jun) 5:58.87.
Four, coxed – Division One – A Final: 1 Commercial (inter), 2 Queen’s, 3 Belfast. Division Two, coxed – Final: 1 Queen’s (nov) 6:53.80, 2 Belfast BC (nov) 7:02.08, 3 Commercial (nov) 7:23.12.
Sculling, Quadruple – Division One A Final: 1 Three Castles (sen) 5:59.66, 2 Portora/Belfast/Fermoy/Skibbereen (sen) 6:06.91, 3 Shandon (jun) 6:18.40. B Final: Skibbereen (jun) 6:17.49. Division Two, coxed – A Final: 1 Galway (jun 16) 6:43.76, 2 Killorglin (jun 16) 6:48.17, 3 St Michael’s (jun 16) 7:01.14. B Final: Athlunkard (nov) 7:09.56.
Double – Division One – A Final: 1 Skibbereen (D Walsh, M Dineen; sen) 6:47.80, 2 Skibbereen (sen) 6:55.87, 3 Three Castles (sen) 6:56.24; 4 Neptune (jun) 7:11.52. B Final: 1 Carrick-on-Shannon (jun) 7:33.88, 2 Garda (inter) 7:39.54.
Division Two – A Final: 1 Muckross (jun 16) 7:18.96, 2 S Michael’s (jun 16) 7:27.63, 3 Commercial (jun 18) 7:35.06; 5 Queen’s (nov) 7:44.70. B Final: Lee (jun 18) 7:29.14.
(Second session; run on Time Trial Basis)
Men
Eight – Division One: 1 Queen’s (senior) 4:40.74, 2 Galway (junior) 4:45.74, 3 Bann (jun) 4:48.25; 4 Methodist College, Belfast (jun) 4:50.19, 5 Queen’s (intermediate) 5:08.80, 6 Queen’s B (inter) 5:12.65.
Fours – Division One: 1 Bann/Portora (sen) 5:04.80, 2 Queen’s 5:14.46, 3 Methody 5:38.27. Fours, coxed – Division Two: 1 Queen’s (nov) 5:38.95, 2 UCD (nov) 5:55.15, 3 UCD (nov) 6:00.05; 5 Methody (jun) 6:06.41; 6 Commercial (jun 16) 6:14.22.
Sculling, Quadruple – Division One: 1 Queen’s (sen) 5:07.78, 2 Skibbereen (jun) 5:16.68, 3 Bann (inter) 5:19.25. Division Two (coxed): 1 Neptune (jun 16) 5:44.06, 2 Galway (jun 16) 5:48.71, 3 Commercial (jun) 6:00.09; 5 Athlunkard 6:04.40. Double – Division One: 1 Queen’s (sen) 5:32.40, 2 Shandon (jun) 5:39.50, 3 Skibbereen (jun) 5:40.65; 5 Garda 5:41.46. Division Two 1 Lee (jun 16) 5:55.38, 2 Lee B (jun 18) 5:59.18, 3 Skibbereen (jun 16) 6:07.36; 6 Galway (nov) 6:15.90.
Women
Eight – Division Two: 1 Queen’s (nov) 5:59.63, 2 Athlunkard (nov) 6:21.24, 3 Shannon (nov) 6:29.83; 4 Methody (jun 16) 6:39.25; 6 Shannon 7:03.44.
Four – Division One: 1 Queen’s (sen) 5:58.49, 2 Skibbereen (sen) 6:06.54, 3 Bann/St Michael’s (sen) 6:12.98; 4 Muckross (jun) 6:14.03.
Sculling,
Single – Division One: 1 Killorglin (M Dukarska; sen) 6:24.17, 2 Portora (H Nixon; sen) 6:24.88, 3 Three Castles (H Walshe; sen) 6:36.41; 4 St Michael’s (Jennings; sen) 6:44.42, 5 Three Castles (B Quinn; lwt) 6:49.76, 6 Fermoy (H Shinnick; jun) 7:03.23; 11 Queen’s (Addley; inter) 7:20.54. Division Two: 1 Queen’s (Richards; nov) 7:55.56, 2 Methody (English; jun 16) 8:01.29, 3 St Michael’s (Sherin, jun) 8:06.93.
Good Day for Methody Rowers at Neptune Regatta
#ROWING: Methodist College, Belfast, won the men’s junior 18 eight and coxed four at Neptune Regatta. Two UCD crews fought it out in the final of the women’s senior coxed four, with UCD B coming out on top.
1 |
---|
NEPTUNE REGATTA 2012 |
Results - FINALS Saturday 21st April |
Race Event North Station South Station Winner Margin |
33 M J 18 4X- Neptune Carlow Carlow Easily |
43 W J 18 1 X Carrick-on-Shannon (Kelly) Carrick-on-Shannon (Van der Speck) Carrick-on-Shannon (Kelly) 2L |
58 M J 14 2X Carrick-on-Shannon Commercial Carrick-on-Shannon 1.5 L |
73 W N 4+ Commercial Bann R.C UCD B 4L |
76 W N 1X Garda B.C (O'Brien) DULBC (Crowe) Garda O'Brien dist. |
78 W J 14 4X+ Bann Athlone Bann 2 L |
82 M J 16 2X Neptune Cork Boat Club Neptune 2 L |
83 W J 15 2X Commercial RC Carrick on Shannon BC Commercial 3L |
88 M S 1X Commercial (Crowley) Carlow (Coughlan) Carlow (Coughlan) 1.5L |
94 M Novice 1X Waterford (Corrigan) DUBC (Rooney) DUBC (Rooney) 2L |
97 W J 16 2X Carrick-on-Shannon Neptune RC Neptune 5L |
99 M Inter 1 X St. Michael's (O' Connor) Neptune (Harwood) SMRC (O'Connor) 3L |
100 M Masters 4+ Commercial RC Waterford Boat Club Commercial 2 1/4 L |
101 M N 4x+ Neptune Commercial RC Neptune Easily |
106 M J 14 4X+ Bann Cork (A) Cork A 1.5 L |
109 W Nov 4X+ Methodist College Neptune Neptune 1 1/4 L |
110 M N 8 Commercial RC Neptune RC Neptune 5L |
111 W Inter I 4+ Winner Race 79 UCD Boat Club UCD 2 L |
112 W J 16 8 Methodist College RC Commercial RC Commercial 3/4 L |
113 M J 16 8 Neptune Methodist College (A) Neptune 2 L |
114 M J 16 1X Athlone (Hannon) Athlone (Egan) Athlone (Egan) 5 L |
115 M Inter 8 Carlow RC Bann RC Bann 4 L |
116 M Masters 8 Old Collegians Boat Club Commercial RC Commercial 1 L |
117 W J 18 4X- Neptune Athlone Boat Club Neptune Easily |
118 W J 14 2X Carlow RC (A) Carlow RC (B) Carlow A Easily |
119 M J18 8 Neptune Methody Methody 1 1/4 L |
120 M J18 1X Bann (Gordon) Waterford (Konan) Bann (Konan) 1 L |
121 M J 15 4X+ Commercial (B) Carlow (A) Commercial 3 L |
122 W N 8 UCD DULBC DULBC 2 1/2 L |
123 W S 4+ UCD B UCD Boat Club (A) UCD B 2 L |
124 W I 1X Garda Boat Club (Holden) Methodist College RC (Gregson) Methody (Gregson) 5 L |
125 W J 16 4X+ Neptune Commercial RC Commercial 4 L |
126 M N 4+ Dublin University Boat Club Neptune RC Scratch |