Displaying items by tag: Shandon
#Rowing: For the second day in succession, Ireland’s under-23 lightweight crew won the elite quadruple at London Metropolitan Regatta. The Skibbereen/UCD/UCC/Shandon combination had 1.4 seconds to spare over Tees Rowing Club. The crew is Fintan McCarthy, Shane O’Connell, Stephen O’Connor and Colm Hennessy
London Metropolitan Regatta, Dorney Lake (Selected Results; Irish interest)
Sunday
Men
Sculling - Quadruple - Elite: 1 UCC, Skibbereen, UCD, Shandon 6:29.52.
Saturday
Men
Eight – Senior: 1 Eton College 5:56.69, 2 St Paul’s School 5:58.86, 3 Commercial 5:59.70; 4 Trinity 6:04.59.
Fours – Elite, coxed: 3 Trinity (P Moreau, M Corcoran, L Hawkes, M Kelly; cox: C Flynn) 6:34.88. Intermediate Two, coxed: 1 UCC (S Murphy, T Power, B Keohane, D Keohane; cox: R O’Leary) 6:48.31.
Sculling – Quadruple – Elite: 1 UCC, Skibbereen, UCD, Shandon (F McCarthy, S O’Connell, S O’Connor, C Hennesy) 6:07.64.
Double – Elite/Senior: 5 Skibbereen/UCC (J McCarthy, D Synnott) 7:02.57.
Single – Elite Lightweight: 2 UCD (Andrew Goff) 7:33.27. Senior: 4 UCC (A Harrington) 7:28.87. Intermediate One: 1 UCC (Harrington) 7:33.35; 5 Garda (D Kelly) 7:47.49. Inter Two: 4 Trinity (S Addison) 7:46.58.
Women
Four – Combined: 3 UCD intermediate one (E Lambe, A Crowley, S Bennett, K O’Connor) 7:22.46. Intermediate, coxed: 3 Commercial (Sinead Dolan, M Bracken, A O’Leary, E Gary; cox: E Moody) 7:38.08.
Shandon First and Second in Quadruples Final
#Rowing: Shandon impressed in the second set of finals at the Skibbereen Regatta at the National Rowing Centre. Their senior composite quadruple, with Athlone’s Patrick Munnelly, won the Division One A Final, holding off a Shandon junior quad. Lee won the women’s Division One quad. NUIG were well on top in the men’s coxed four, but the women’s race was a battle to the line, with Commercial just holding off UCD.
Skibbereen Regatta, National Rowing Centre, Cork, Saturday (selected results)
Men
Eight – Division Two – A Final: 1 Trinity A (novice) 6:18.4; 2 UCC (club two) 6:22.0; 4 Cork (jun 18B) 6:30.7. B Final: Shandon (jun 16) 6:33.9.
Four – Division One (coxed) – A Final: 1 NUIG (sen) 6:52.4, 2 Queen’s (club one) 6:56.1, 3 Trinity (club one) 6:56.9; 5 St Joseph’s A (jun 18A) 7:02.2. B Final: 1 UCC (inter) 6:58.4.
Pair – Division One – A Final: 1 Trinity (sen) 6:56.8, 2 Commercial A (sen) 7:00.0, 3 Commercial C (sen) 7:01.2; 5 UCC (inter) 7:11.3. B Final: 1 Trinity A (sen) 7:12.4; 4 Queen’s (club one) 7:27.1.
Sculling,
Quadruple – Division One – A Final: 1 Shandon/Athlone (sen)
6:15.0, 2 Shandon (jun 18A) 6:16.1, 3 Commercial (jun 18A) 6:22.7. B Final: 1 Skibbereen (inter) 6:39.5; 2 Queen’s (club one) 6:46.1.
Double – Div Two – A Final: 1 Carlow (jun 18B) 7:04.6; 2 Skibbereen (club two) 7:11.9. B Final: 2 Waterford (jun 16) 7:26.1.
Single – Div One – A Final: 1 Queen’s (P Doyle, sen) 7:18.2, 2 Clonmel (D Lynch; jun 18A) 7:18.5, 3 Queen’s (C Beck; lwt) 7:24.3; 4 Skibbereen (F McCarthy; inter) 7:26.4. B Final: 1 Garda (D Kelly; sen) 7:32.8; 5 UCC (D Synott; club one) 7:46.2. C Final: Portadown (S McKeown; sen) 7:25.0
Women
Eight – Div Two – A Final: 1 UCD (club two) 7:02.8; 3 Shandon (jun 18B); 5 Col Iognaid (jun 16). B Final: 4 Trinity A (nov) 7:44.2. Four – Division One (coxed) – A Final: Commercial (inter) 7:36.9, 2 UCD (sen) 7:37.5, 3 St Michael’s (inter) 7:46.8; 4 Queen’s (club one) 7:55.8. B Final: 1 NUIG (club one) 7:44.3.
Pair – Div One – A Final: 1 Cork (jun 18A) 7:55.47, 2 UCC (inter) 8:08.1, 3 Queen’s (inter) 8:14.8; 4 Trinity (club one) 8:21.6.
Sculling,
Quadruple – Division One – A Final: 1 Lee (jun 18A) 7:20.4, 2 Skibbereen (jun 18A) 7:25.1, 3 Fermoy (club one) 7:27.3; 4 UCC (inter) 7:30.2, 5 Belfast BC, Queen’s, Fermoy (sen) 7:30.9. B Final: Commercial (jun 18A) 7:47.6. Div Two – A Final: 1 Cork A (jun 18B) 7:46.4; 2 Workman’s (jun 16) 7:49.0; 6 St Michael’s (club two) 8:15.6. C Final: 5 Univ of Limerick (nov) 8:56.2.
Double – Div Two – A Final: 1 Carlow (club two) 8:02.4; 2 Carlow (jun 18B) 8:08.6; 3 Workman’s (jun 16) 8:11.0.
Single – Div One – A Final: 1 Killorglin (M Dukarska; sen) 7:55.4, 2 Skibbereen (D Walsh; sen) 7:58.9, 3 Skibbereen (S Dolan; sen) 8:05.8; 4 Skibbereen (E Hegarty; jun 18A) 8:12.6, 5 UCD (A Crowley; inter) 8:20.4. B Final: 1 Skibbereen (O Hayes; lightweight) 8:27.7; 4 Belfast BC (O Blundell; club one) 8:32.8. C Final: 1 Garda (B Larsen; inter) 8:36.81.
Flurry of Challenges on Cork Sculling Ladder
#Rowing: Barry O’Flynn of Cork Boat Club was a winner in the Cork Sculling Ladder at the weekend. He had challenged Stewart Channon of Shandon Boat Club and the verdict on the win was easily. There is a bit set of challenges scheduled for Sunday, January 31st.
2015 -2016 CORK SCULLING LADDER
Sponsored by : Hanley Calibration Ltd.
Result and Challenges.
Sunday 17th January, 2016.
Results.
Sunday 10.01.2016.
1. (17) Feargal O’Sullivan - Cork Boat Club. 2. (15) David Higgins - Presentation College Rowing Club. 4L.
Sunday 17.01.2016.
1. FC. (77) Ross Cudmore - Cork Boat Club. 2. (60) Jack O’Donovan - Presentation College Rowing Club. 5L.
1. (85) Kieran White - Cork Boat Club. 2. (78) Cormac O’Connell - Presentation College Rowing Club. 5L.
1. (10) Barry O’Flynn - Cork Boat Club. 2. (8) Stewart Channon - Shandon Boat Club. Easily.
Umpires : Kieran Hughes and Finbarr Desmond.
Forthcoming Challenges.
Sunday 31.01.2016.
08.00am. (13) Barry Connolly - Cork Boat Club v (11) Thomas Murphy - Lee Rowing Club.
08.10am. (22) Cormac Corkery - Cork Boat Club v (21) Luke Guerin - Lee Rowing Club.
08.20am. (15) Feargal O’Sullivan - Cork Boat Club v (14) David Breen - Lee Rowing Club.
08.30am. (FC)(31) Liam O’Connell - Cork Boat Club v (12) Hugh Deasy - Lee Rowing Club.
08.40am. (FC)(30) Evan Curtin - Cork Boat Club v (23) Peter Jackson - Lee Rowing Club.
08.50am. (FC)(52) Conor Twohig - Cork Boat Club v (39) Ray Fitzgerald - Lee Rowing Club.
09.00am. (89) Conor O’Callaghan - Cork Boat Club v (84) Luke Lee - Lee Rowing Club.
All races to take place at given times. Racing depends on weather conditions.
Rix and Byrne are Afloat Rowers of the Month
#Rowers of the Month: The Afloat Rowers of the Month for November are Barney Rix of Portora and Ronan Byrne of Shandon. The two young men set new Irish records in indoor rowing. Byrne set a new junior record of six minutes 16.9 seconds at the Provinces Indoor Championships in Limerick. Rix, who had won the junior section at the Irish Indoor Championships early in the year, competed just two days after the Limerick test in Enniskillen – and lowered the record by .1 of a second to 6:16.8.
Rower of the Month awards: The judging panel is made up of Liam Gorman, rowing correspondent of The Irish Times and David O'Brien, Editor of Afloat magazine. Monthly awards for achievements during the year will appear on afloat.ie and the overall national award will be presented to the person or crew who, in the judges' opinion, achieved the most notable results in, or made the most significant contribution to rowing during 2015. Keep a monthly eye on progress and watch our 2015 champions list grow.
Hegarty and Shandon Shine at Skibbereen Head
#Rowing: Shandon had an excellent day at the Skibbereen Head of the River at the new venue of the Marina in Cork on Saturday. Their men’s senior eight were the fastest winning crew. Competing in the fourth fixed head, they clocked 10 minutes and 50 seconds. UCC’s senior eight were six seconds further back.
The fastest women’s single sculler was the outstanding junior, Emily Hegarty of the host club.
Skibbereen Head of the River, Saturday, The Marina, Cork (Selected Results, Fixed Head):
Men – Eight, Senior: Shandon 10 mins 50 secs. Inter: UCC 11:04. Masters: Muckross 11:52. Jun 18A: Cork 11:11. Jun 16: Shandon 11:44.
Four – Four: 11:04. Inter: UCC 11:15. Inter (coxed): Cork 11:29. Jun 18, coxed: St Brendan’s 12:36. Jun 16, coxed: Pres, Cork 12:44.
Pair – Jun 18A: Pres, Cork 13:31.
Sculling, Quadruple: Skibbereen 11:03. Jun 18A: Lee 11:27. Jun 16, coxed: Cork 11:47.
Double – Sen: Skibbereen A 12:17. Inter: Skibbereen 13:11. Jun 18A: Lee 12:31.
Single –Sen: E Rowan 12:21. Inter: F McCarthy 12:19. Club One: D Larkin 12:41. Jun 18A: K Mannix 13:01. Jun 16: B O’Flynn 12:57. Masters: H Mertz 13:08.
Women
Eight, Inter: UCC 12.17. Jun 18A: Shandon 12:38. Jun 16: Shandon 13:48.
Four – Sen: Skibbereen 13:34. Inter: UCC 13:26. Jun 18A: Skibbereen 13:35.
Pair – Inter: UCC 13:46.
Sculling, Quad – Inter: UCC 12:56. Jun 18A: Skibbereen 13:14. Jun 16, coxed: Workman’s 13:44.
Double – Inter: 13:39. Nov: St Brendan’s A 15:26. Jun 16: Lee 13:18.
Single – Sen: O Hayes 13:46. Inter: E McCarthy 14:24. Club: M Cremen 14:09. Jun 18A: E Hegarty 13:44. Jun 16: C Synott 14:22.
4 | Skibbereen | Mens Senior 1X | E. Rowan | 00:30:00 | 00:42:21 | 00:12:21 |
2 | UCCRC | Mens Senior 1X | A. Harrington | 00:29:26 | 00:41:48 | 00:12:22 |
3 | Skibbereen | Mens Senior 1X | M. Rowan | 00:29:41 | 00:42:08 | 00:12:27 |
1 | Skibbereen | Mens Senior 1X | K. McCarthy | 00:29:05 | 00:41:39 | 00:12:34 |
7 | Skibbereen | Mens Intermediate 1X | F. McCarthy | 00:30:45 | 00:43:04 | 00:12:19 |
8 | Shandon | Mens Intermediate 1X | C. Merz | 00:31:49 | 00:44:25 | 00:12:36 |
6 | Shandon | Mens Intermediate 1X | D. Begley | 00:31:11 | 00:43:50 | 00:12:39 |
5 | Skibbereen | Mens Intermediate 1X | M. Ryan | 00:47:36 | 01:04:05 | 00:16:29 |
9 | Lee | Mens Club 1 1X | D. Larkin | 00:32:27 | 00:45:08 | 00:12:41 |
12 | Skibbereen | Mens Club 1 1X | J. McCarthy | 00:33:30 | 00:46:24 | 00:12:54 |
11 | Lee | Mens Club 1 1X | H. Sutton | 00:33:15 | 00:46:16 | 00:13:01 |
13 | Skibbereen | Mens Club 1 1X | N. Kennedy | 00:34:07 | 00:47:37 | 00:13:30 |
10 | Skibbereen | Mens Club 1 1X | D. O' Driscoll | 00:00:00 | 00:00:00 | DNS |
14 | Shandon | Mens Club 1 1X | S. Channon | 00:00:00 | 00:00:00 | DNS |
16 | Shandon | Mens Club 2 1X | D. Smith | 00:35:13 | 00:48:31 | 00:13:18 |
15 | Shandon | Mens Club 2 1X | R. Diffley | 00:34:39 | 00:48:17 | 00:13:38 |
17 | Cork | Mens Club 2 1X | D. Collins | 00:00:00 | 00:00:00 | DNS |
18 | Shandon | Mens Masters 1X | H. Merz | 00:35:39 | 00:48:47 | 00:13:08 |
22 | Shandon | Mens Masters 1X | J. O'Neill | 00:37:18 | 00:51:08 | 00:13:50 |
20 | Shandon | Mens Masters 1X | N. Carey | 00:36:34 | 00:50:26 | 00:13:52 |
19 | Lee Valley | Mens Masters 1X | T. Corcoran | 00:35:59 | 00:50:38 | 00:14:39 |
21 | Workmans | Mens Masters 1X | M. Burns | 00:36:59 | 00:51:59 | 00:15:00 |
26 | Skibbereen | Mens J18A 1X | K. Mannix | 00:38:41 | 00:51:42 | 00:13:01 |
23 | Cork | Mens J18A 1X | L. O'Connell | 00:37:36 | 00:50:41 | 00:13:05 |
24 | Lee | Mens J18A 1X | D. Breen | 00:37:56 | 00:51:08 | 00:13:12 |
27 | Lee | Mens J18A 1X | S. Crean | 00:39:52 | 00:53:21 | 00:13:29 |
31 | Shandon | Mens J18A 1X | R. Byrne | 00:39:36 | 00:53:09 | 00:13:33 |
25 | Cork | Mens J18A 1X | C. Twohig | 00:38:14 | 00:52:02 | 00:13:48 |
29 | Cork | Mens J18A 1X | E. Whooley | 00:39:11 | 00:53:06 | 00:13:55 |
28 | Cork | Mens J18A 1X | R. Cudmore | 00:00:00 | 00:00:00 | DNS |
30 | Fermoy | Mens J18A 1X | G. Morrison | 00:00:00 | 00:00:00 | DNS |
8b | Lee | Mens J18 1X | H. Deasy | 00:32:12 | 00:45:16 | 00:13:04 |
7b | Lee | Mens J18 1X | R. Fitzgerald | 00:31:20 | 00:44:49 | 00:13:29 |
9b | Lee | Mens J18 1X | C. Finn | 00:32:47 | 00:47:02 | 00:14:15 |
35 | Cork | Mens J18B 1X | F. O'Sullivan | 00:40:45 | 00:53:49 | 00:13:04 |
36 | Cork | Mens J18B 1X | C. Corkery | 00:40:58 | 00:54:19 | 00:13:21 |
40 | Shandon | Mens J18B 1X | E. Hickey | 00:42:40 | 00:56:05 | 00:13:25 |
38 | Cork | Mens J18B 1X | C. Cudden | 00:41:30 | 00:54:56 | 00:13:26 |
37 | Workmans | Mens J18B 1X | J. Greene | 00:41:17 | 00:55:28 | 00:14:11 |
39 | Shandon | Mens J18B 1X | C. Rea | 00:41:46 | 00:56:22 | 00:14:36 |
34 | St. Brendans | Mens J18B 1X | R. O'Shea | 00:40:23 | 00:56:02 | 00:15:39 |
32 | Cork | Mens J18B 1X | A. O'Sullivan | 00:00:00 | 00:00:00 | DNS |
33 | Killorglin | Mens J18B 1X | C. O'Donovan | 02:35:54 | 02:49:41 | 00:13:47 |
41 | Cork | Mens J16 1X | B. O'Flynn | 00:42:28 | 00:55:25 | 00:12:57 |
45 | Cork | Mens J16 1X | E. Curtin | 00:43:31 | 00:56:40 | 00:13:09 |
50 | Cork | Mens J16 1X | B. Connolly | 00:45:21 | 00:58:39 | 00:13:18 |
47 | Lee | Mens J16 1X | T. Murphy | 00:44:07 | 00:57:32 | 00:13:25 |
53 | Muckross | Mens J16 1X | S. Fleming | 00:46:53 | 01:00:28 | 00:13:35 |
46 | Muckross | Mens J16 1X | F. Bastible | 00:43:51 | 00:57:27 | 00:13:36 |
43 | Lee | Mens J16 1X | E. Larkin | 00:43:04 | 00:56:41 | 00:13:37 |
54 | Lee | Mens J16 1X | P. Jackson | 00:47:16 | 01:00:54 | 00:13:38 |
55 | Lee | Mens J16 1X | L. Guerin | 00:48:06 | 01:02:02 | 00:13:56 |
51 | Skibbereen | Mens J16 1X | D. O'Sullivan | 00:45:56 | 01:00:04 | 00:14:08 |
48 | Lee | Mens J16 1X | L. Lee | 00:44:39 | 00:58:49 | 00:14:10 |
49 | Cork | Mens J16 1X | C. O'Callaghan | 00:45:06 | 00:59:21 | 00:14:15 |
44 | Shandon | Mens J16 1X | D. O'Neill | 00:43:17 | 00:57:42 | 00:14:25 |
57 | Lee | Mens J16 1X | C. O'Malley | 00:48:35 | 01:03:03 | 00:14:28 |
42 | Cork | Mens J16 1X | E. Power | 00:42:40 | 00:57:25 | 00:14:45 |
52 | Muckross | Mens J16 1X | D. Leen | 00:46:24 | 01:01:34 | 00:15:10 |
56 | Muckross | Mens J16 1X | D. Casey | 00:50:59 | 01:07:14 | 00:16:15 |
58 | Killorglin/UCCRC | Womens Senior 2- | Killorglin/UCCRC | 00:00:00 | 00:00:00 | DNS |
61 | UCCRC | Womens Intermediate 2- | UCCRC B | 00:50:17 | 01:04:03 | 00:13:46 |
59 | Skibbereen | Womens Intermediate 2- | Skibbereen | 00:49:48 | 01:03:50 | 00:14:02 |
60 | UCCRC | Womens Intermediate 2- | UCCRC A | 00:49:20 | 01:03:23 | 00:14:03 |
62 | Killorglin | Womens Club 1 2- | Killorglin | 00:51:29 | 01:07:31 | 00:16:02 |
63 | Cork | Womens J18A 2- | Cork | 00:51:59 | 01:05:56 | 00:13:57 |
64 | Shandon | Womens J18A 2- | Shandon | 00:52:25 | 01:06:47 | 00:14:22 |
10:45am - Head 2 | ||||||
4b | Shandon | Mens Senior 4- | Shandon | 01:45:43 | 01:56:47 | 00:11:04 |
11b | Skibbereen | Mens Senior 4- | Skibbereen | 02:09:35 | 02:20:58 | 00:11:23 |
1b | UCCRC | Mens Senior 4- | UCCRC A | 01:49:12 | 02:00:37 | 00:11:25 |
2b | UCCRC | Mens Senior 4- | UCCRC B | 01:50:08 | 02:01:37 | 00:11:29 |
80 | Cork | Mens Intermediate 4+ | Cork | 01:42:09 | 01:53:38 | 00:11:29 |
81 | UCCRC | Mens Intermediate 4- | UCCRC | 01:51:13 | 02:02:28 | 00:11:15 |
82 | St. Brendans | Mens J18A 4+ | St Brendans | 01:33:17 | 01:45:53 | 00:12:36 |
83 | Pres Cork | Mens J16 4+ | Pres Cork | 01:34:25 | 01:47:09 | 00:12:44 |
84 | UCCRC | Womens Intermediate 8+ | UCCRC | 01:56:10 | 02:08:27 | 00:12:17 |
86 | Skibbereen | Womens Intermediate 2X | Skibbereen | 02:13:45 | 02:27:24 | 00:13:39 |
85 | Fermoy | Womens Intermediate 2X | Fermoy | 00:00:00 | 00:00:00 | DNS |
90 | St Brendans | Womens Novice 2X | St. Brendans A | 01:29:23 | 01:44:49 | 00:15:26 |
89 | St Brendans | Womens Novice 2X | St. Brendans B | 01:32:26 | 01:48:18 | 00:15:52 |
87 | Cork | Womens Novice 2X | Cork | 01:40:38 | 01:56:31 | 00:15:53 |
91 | Shandon | Womens J18A 8+ | Shandon | 01:38:59 | 01:51:37 | 00:12:38 |
92 | Skibbereen | Womens J18A 2X | Skibbereen | 01:36:53 | 01:49:42 | 00:12:49 |
93 | Fermoy | Womens J18A 2X | Fermoy | 00:00:00 | 00:00:00 | DNS |
95 | Shandon | Womens J16 8+ | Shandon | 01:40:03 | 01:53:51 | 00:13:48 |
94 | Muckross | Womens J16 8+ | Muckross | 02:26:16 | 02:41:14 | 00:14:58 |
99 | Lee | Womens J16 2X | Lee | 01:35:50 | 01:49:08 | 00:13:18 |
97 | Workmans | Womens J16 2X | Workmans | 02:04:00 | 02:18:01 | 00:14:01 |
96 | Cork | Womens J16 2X | Cork | 01:30:46 | 01:44:57 | 00:14:11 |
98 | Skibbereen | Womens J16 2X | Skibbereen | 01:31:31 | 01:47:38 | 00:16:07 |
12:00 - Head 3 | ||||||
101 | Skibbereen | Mens Senior 4X- | Skibbereeen | 03:33:33 | 03:44:36 | 00:11:03 |
100 | UCCRC | Mens Senior 4X- | UCCRC | 03:20:03 | 03:31:20 | 00:11:17 |
102 | Shandon | Mens Masters 4X- | Shandon | 03:00:13 | 03:13:14 | 00:13:01 |
104 | Lee | Mens J18A 4X- | Lee | 02:53:44 | 03:05:11 | 00:11:27 |
103 | Shandon | Mens J18A 4X- | Shandon | 02:52:50 | 03:04:30 | 00:11:40 |
105 | Workmans | Mens J18A 4X- | Workmans | 02:54:18 | 03:06:31 | 00:12:13 |
109 | Cork | Mens J16 4X+ | Cork | 02:56:04 | 03:07:51 | 00:11:47 |
106 | Muckross | Mens J16 4X+ | Muckross B | 02:57:18 | 03:09:33 | 00:12:15 |
110 | Shandon | Mens J16 4X+ | Shandon | 02:56:54 | 03:09:30 | 00:12:36 |
112 | Workmans | Mens J16 4X+ | Workmans | 02:57:54 | 03:10:33 | 00:12:39 |
108 | Lee | Mens J16 4X+ | Lee | 02:59:32 | 03:13:06 | 00:13:34 |
107 | Pres Cork | Mens J16 4X+ | Pres Cork | 02:55:24 | 03:09:10 | 00:13:46 |
111 | Muckross | Mens J16 4X+ | Muckross A | 03:21:26 | 03:36:48 | 00:15:22 |
114 | Skibbereen | Womens Senior 1X | O. Hayes | 03:01:46 | 03:15:32 | 00:13:46 |
113 | UCCRC | Womens Senior 1X | A. Bulman | 00:00:00 | 00:00:00 | DNS |
117 | Skibbereen | Womens Intermediate 1X | E. McCarthy | 03:02:47 | 03:17:11 | 00:14:24 |
116 | Skibbereen | Womens Intermediate 1X | B. Walsh | 03:02:17 | 03:17:22 | 00:15:05 |
115 | Fermoy | Womens Intermediate 1X | S. Bouanane | 00:00:00 | 00:00:00 | DNS |
122 | Lee | Womens Club 1 1X | M. Cremen | 03:05:45 | 03:19:54 | 00:14:09 |
120 | UCCRC | Womens Club 1 1X | D. O'Sullivan | 03:04:33 | 03:19:07 | 00:14:34 |
121 | Lee | Womens Club 1 1X | C. Murphy | 03:05:16 | 03:21:08 | 00:15:52 |
119 | Commercial | Womens Club 1 1X | C. Edwards | 03:03:41 | 03:19:43 | 00:16:02 |
118 | Lee | Womens Club 1 1X | M. Brozio | 03:03:59 | 03:20:19 | 00:16:20 |
12b | Killorglin | Womens Club 2 1X | M. O' Connor | 03:20:51 | 03:37:00 | 00:16:09 |
24b | Cork | Womens Club 2 1X | A. O' Leary | 03:19:19 | 03:36:17 | 00:16:58 |
22b | Cork | Womens Club 2 1X | E. Hanley | 03:20:21 | 03:37:51 | 00:17:30 |
19b | Workmans | Womens Club 2 1X | L. McCarthy | 00:00:00 | 00:00:00 | DNS |
Killorglin | Womens Club 2 1X | T. O'Connor | 00:00:00 | 00:00:00 | DNS | |
123 | Lee Valley | Womens Masters 1X | L. Corcoran-O'Hare | 03:16:25 | 03:32:46 | 00:16:21 |
126 | Skibbereen | Womens J18A 1X | E. Hegarty | 03:07:05 | 03:20:49 | 00:13:44 |
124 | Skibbereen | Womens J18A 1X | A. Casey | 03:06:11 | 03:20:26 | 00:14:15 |
134 | Lee | Womens J18A 1X | W. Littlewood | 03:10:37 | 03:25:14 | 00:14:37 |
130 | Lee | Womens J18A 1X | E. Cummins | 03:08:39 | 03:23:16 | 00:14:37 |
128 | Cork | Womens J18A 1X | A. Mason | 03:07:52 | 03:22:36 | 00:14:44 |
127 | Skibbereen | Womens J18A 1X | L. O'Sullivan | 03:07:35 | 03:22:21 | 00:14:46 |
131 | Shandon | Womens J18A 1X | C. Minehane | 03:09:42 | 03:24:29 | 00:14:47 |
129 | Shandon | Womens J18A 1X | M. Kovacs | 03:08:16 | 03:23:06 | 00:14:50 |
137 | Skibbereen | Womens J18A 1X | L. Heaphy | 03:11:53 | 03:26:47 | 00:14:54 |
135 | Skibbereen | Womens J18A 1X | A. Fitzgerald | 03:11:31 | 03:26:37 | 00:15:06 |
132 | Cork | Womens J18A 1X | S. Hegarty | 03:10:10 | 03:25:18 | 00:15:08 |
125 | Lee | Womens J18A 1X | M. Heaney | 03:06:11 | 03:21:30 | 00:15:19 |
133 | Shandon | Womens J18A 1X | A. McCarthy | 00:00:00 | 00:00:00 | DNS |
136 | Fermoy | Womens J18A 1X | K. Bartley | 00:00:00 | 00:00:00 | DNS |
140 | Lee | Womens J16 1X | C. Synnott | 03:13:10 | 03:27:32 | 00:14:22 |
138 | Cork | Womens J16 1X | A. Rice | 03:12:21 | 03:27:19 | 00:14:58 |
147 | Workmans | Womens J16 1X | S. Burns | 03:18:14 | 03:33:30 | 00:15:16 |
141 | Cork | Womens J16 1X | C. McCarthy | 03:13:37 | 03:28:54 | 00:15:17 |
145 | Cork | Womens J16 1X | H. Dupuis | 03:15:37 | 03:31:15 | 00:15:38 |
144 | Muckross | Womens J16 1X | A. Farrell | 03:14:56 | 03:31:44 | 00:16:48 |
142 | Cork | Womens J16 1X | C. Hughes | 03:14:05 | 03:31:00 | 00:16:55 |
143 | Cork | Womens J16 1X | M. O'Sullivan | 03:14:25 | 03:31:26 | 00:17:01 |
139 | Cork | Womens J16 1X | S. Murphy | 03:12:46 | 03:30:47 | 00:18:01 |
146 | Cork | Womens J16 1X | J. Mackey | 00:00:00 | 00:00:00 | DNS |
1:30pm - Head 4 | ||||||
151 | Shandon | Mens Senior 8+ | Shandon | 05:39:33 | 05:50:23 | 00:10:50 |
150 | UCCRC | Mens Senior 8+ | UCCRC | 04:39:05 | 04:50:01 | 00:10:56 |
153 | Skibbereen | Mens Senior 2X | Skibbereen A | 04:29:08 | 04:41:25 | 00:12:17 |
152 | Skibbereen | Mens Senior 2X | Skibbereen B | 00:00:00 | 00:00:00 | DNS |
154 | UCCRC | Mens Intermediate 8+ | UCCRC | 04:40:53 | 04:51:57 | 00:11:04 |
155 | Cork | Mens Intermediate 8+ | Cork | 04:21:57 | 04:33:06 | 00:11:09 |
156 | Skibbereen | Mens Intermediate 2X | Skibbereen | 04:49:36 | 05:02:47 | 00:13:11 |
157 | Lee | Mens Club 1 2X | Lee | 04:29:47 | 04:43:13 | 00:13:26 |
158 | St Brendans | Mens Novice 2X | St Brendans | 04:31:12 | 04:45:44 | 00:14:32 |
16b | Muckross | Mens Masters 8+ | Muckross | 01:41:15 | 01:53:07 | 00:11:52 |
159 | Shandon | Mens Masters 8+ | Shandon | 04:22:33 | 04:34:56 | 00:12:23 |
161 | Shandon | Mens Masters 2X | Shandon | 04:31:36 | 04:44:34 | 00:12:58 |
162 | Cork | Mens J18A 8+ | Cork | 04:25:51 | 04:37:02 | 00:11:11 |
163 | Pres Cork | Mens J18A 8+ | Pres Cork | 04:26:27 | 04:37:57 | 00:11:30 |
166 | Lee | Mens J18A 2X | Lee | 04:33:11 | 04:45:42 | 00:12:31 |
168 | Cork B | Mens J18A 2X | Cork B | 04:34:28 | 04:47:48 | 00:13:20 |
169 | Cork A | Mens J18A 2X | Cork A | 04:35:13 | 04:48:50 | 00:13:37 |
165 | St Brendans | Mens J18A 2X | St Brendans | 04:32:50 | 04:46:33 | 00:13:43 |
164 | Workmans | Mens J18A 2X | Workmans | 04:32:00 | 04:45:50 | 00:13:50 |
167 | Pres Cork | Mens J18A 2X | Pres Cork | 04:34:07 | 04:51:05 | 00:16:58 |
170 | Shandon | Mens J16 8+ | Shandon | 04:27:51 | 04:39:35 | 00:11:44 |
171 | Pres Cork | Mens J16 8+ | Pres Cork | 04:28:33 | 04:40:52 | 00:12:19 |
172 | Lee | Mens J16 2X | Lee | 04:35:35 | 04:48:36 | 00:13:01 |
173 | Workmans | Mens J16 2X | Workmans | 04:35:57 | 04:49:28 | 00:13:31 |
175 | Skibbereen | Mens J16 2X | Skibbereen | 04:37:13 | 04:50:58 | 00:13:45 |
174 | Muckross | Mens J16 2X | Muckross | 04:36:47 | 04:54:59 | 00:18:12 |
176 | Skibbereen | Womens Senior 4- | Skibbereen | 04:40:22 | 04:53:56 | 00:13:34 |
177 | UCCRC | Womens Intermediate 4- | UCCRC | 04:38:11 | 04:51:37 | 00:13:26 |
178 | Skibbereen | Womens J18A 4- | Skibbereen | 04:39:51 | 04:53:26 | 00:13:35 |
3:00pm - Head 5 | ||||||
200 | Skibbereen | Mens Senior 2- | Skibbereen | 00:00:00 | 00:00:00 | DNS |
203 | Pres Cork | Mens J18A 2- | Pres Cork | 05:53:58 | 06:07:29 | 00:13:31 |
202 | Cork | Mens J18A 2- | Cork A | 05:53:28 | 06:07:14 | 00:13:46 |
204 | Cork | Mens J18A 2- | Cork C | 05:54:49 | 06:09:27 | 00:14:38 |
201 | Cork | Mens J18A 2- | Cork B | 00:00:00 | 00:00:00 | DNS |
205 | Skibbereen | Womens Senior 4X- | Skibbereen | 00:00:00 | 00:00:00 | DNS |
206 | UCCRC | Womens Intermediate 4X- | UCCRC | 05:57:00 | 06:09:56 | 00:12:56 |
207 | St Brendans | Womens Novice 4X+ | St Brendans A | 05:57:20 | 06:11:57 | 00:14:37 |
208 | St Brendans | Womens Novice 4X+ | St Brendans B | 05:58:27 | 06:14:43 | 00:16:16 |
210 | Skibbereen | Womens J18A 4X- | Skibbereen | 05:59:54 | 06:13:08 | 00:13:14 |
209 | Cork | Womens J18A 4X- | Cork | 05:59:07 | 06:12:27 | 00:13:20 |
211 | Shandon | Womens J18 4X+ | Shandon | 06:00:23 | 06:14:07 | 00:13:44 |
214 | Workmans | Womens J16 4X+ | Workmans | 06:03:51 | 06:17:35 | 00:13:44 |
216 | Cork | Womens J16 4X+ | Cork A | 06:04:17 | 06:18:07 | 00:13:50 |
213 | Shandon | Womens J16 4X+ | Shandon A | 06:02:32 | 06:16:33 | 00:14:01 |
212 | Skibbereen | Womens J16 4X+ | Skibbereen | 06:01:22 | 06:15:57 | 00:14:35 |
217 | Cork | Womens J16 4X+ | Cork B | 06:05:34 | 06:21:45 | 00:16:11 |
218 | Shandon | Womens J16 4X+ | Shandon B | 06:06:00 | 06:23:19 | 00:17:19 |
215 | Muckross | Womens J16 4X+ | Muckross | 05:04:31 | 00:00:00 | DNF |
Skibbereen and Tribesmen Best of Irish Lightweights
#Rowing: Justin Ryan and Siobhan McCrohan took the lightweight single sculls titles at the Irish Rowing Championships today. The Skibbereen man and Tribesmen woman were commanding winners. McCrohan had already won the senior singles title, while Ryan was taking his second consecutive lightweight title at the National Rowing Centre. Last year he represented UCC.
Two crews won by taking early command of their races. Colm Hennessy and Ronan Byrne in the Shandon junior double and the Commercial intermediate pair of Colm Dowling and Neil Gahan gauged the tailwind well and used it to back up their good starts.
NUIG also won the women’s intermediate coxed four well, and Bann’s Hannah Scott and Katie Shirlow, added the junior pair to their junior fours crown.
Queen’s took the club coxed four, having already won the club eight. They held off UCD’s challenge in the closing stages.
Irish Rowing Championships, National Rowing Centre, Cork, Day Three (Selected results)
Men
Four – Club, coxed: 1 Queen’s 6:28.23, 2 UCD A 6:30.77, 3 NUIG A 6:36.48.
Pair – Intermediate: 1 Commercial A 6:47.94, 2 Skibbereen 6:55.20, 3 Portora 7:00.19.
Sculling, Double – Junior: 1 Shandon 6:40.27, 2 Castleconnell A 6:50.48, 3 Cork BC B 6:55.56.
Lightweight Single: 1 Skibbereen (J Ryan) 7:09.17, 2 Skibbereen (McCarthy) 7:12.63, 3 St Michael’s (D O’Connor) 7:15.40.
Women
Four – Intermediate, coxed: 1 NUIG 7:09.66, 2 Commercial 7:18.28, 3 Shannon 7:23.16.
Pair – Junior: 1 Bann 7:42.60, 2 Portora 7:47.30, 3 Lee 7:51.35.
Sculling, Single – Lightweight: 1 Tribesmen (S McCrohan) 7:46.48, 2 Commercial (Sarah Dolan) 7:50.22, 3 Skibbereen (O Hayes) 8:00.39.
Shandon/Presentation Eight Fastest at Cork Head
#ROWING: A composite men’s senior eight of Shandon Rowing Club and Presentation Brothers College, Cork were the fastest crew at the Cork Head of the River today. They outpaced two other senior eights: a Shandon/Cahir composite and Cork Boat Club. The UCC intermediate eight were the second fastest overall, clocking 12 minutes 36.6 seconds - just under seven seconds off the winning time. John Keohane of Lee Valley was the fastest single sculler on the day, and Amy Bulman recorded the fastest time for a woman.
Cork Head of the River (Selected Results)
Men
Head One:
Eight – Senior: 1 Shandon/Presentation 12 minutes 29.7 seconds, 2 Cork BC 12:44.8, 3 Shandon/Cahir 13:29.7. Intermediate: UCC 12:36.6. Junior 18: Cork 12:55.7.
Head Two:
Sculling, Single – Senior: Lee Valley (J Keohane) 15:10.7. Inter: Lee (D O’Sullivan) 15:44.7. Jun 18: 1 Fermoy (G Morrison) 15:53.8, 2 Athlunkard (E Gallagher) 16:09, 3 Lee (H Deasy) 16:09.5. Jun 16: Lee (L Guerin) 16:35.3.
Head Three:
Four – Senior: UCC 13:58.8. Inter, coxed: Cork 14:19.4. Jun 18, coxed: Muckross 17:21.9. Jun 16, coxed: Fermoy 16.44.2.
Head Four:
Sculling, Quadruple – Inter: Shandon 14:08.7. Club Two, coxed: Clonmel 15:46.5. Jun 18: Cork 14:16. Jun 16, coxed: Cork 14:47.5.
Head Five:
Pair – Jun 18A: Cork 16:36.0.
Head Six:
Sculling, Double – Inter: Presentation, Cork 15:41.6. Club Two: Shandon 16:52.7. Novice: St Brendan’s 19:15.3. Jun 18A: Shandon 15:41.4. Jun 16: Lee 16:43.0.
Rolling Head
Eight – Intermediate: Muckross 14:22.3. Masters: Fermoy 14:16.6.
Pair – Jun 18A: Pres, Cork 17:39.9.
Sculling, Quadruple – Inter: UCC 15:59.5. Club Two, coxed: Fermoy 18:27.8. Novice, coxed: St Brendan’s 16:19.0. Jun 18A: Pres, Cork 14:32.0. Jun 16, coxed: Pres, Cork 14:36.2. Masters: Shandon 15:31.3.
Double – Jun 18: Presentation, Cork 16:05.4. Jun 16: Skibbereen 16:21.6.
Single – Senior: Clonmel (A Chadfield) 16:57.2. Jun 18: Skibbereen (K Mannix) 17:18.5. Jun 16: Skibbereen (D O’Sullivan) 18:47.5. Masters: Cahir (D Heffernan) 16:49.3.
Women
Head One:
Eight – Intermediate: UCC 15:24.3.
Sculling, Quadruple – Club Two, coxed: Lee 15:08.5. Novice, coxed: Fermoy 16:55.6. Junior 16, coxed: Cork 15:34.9.
Head Two:
Pair – Senior: Cork 16:38.2. Junior 18A: Lee 16:54.8.
Head Three:
Sculling, Double – Senior: UCC 15:45.0. Jun 18A: Cork 16:45.6. Jun 16: Lee 16:33.0.
Head Five:
Sculling, Single – Senior: 1 UCC (A Bulman) 17:57.3, 2 Cork (M O’Neill) 18:10.8. Inter: UCC 19:11.1. Novice: Lee 21:03.1. Junior 18A: Muckross 19.04.0. Jun 16: Lee Valley 19:17.8.
Rolling Head
Eight – Jun 16: Shandon 16:29.9.
Four – Masters, coxed: Clonmel 18:59.4.
Pair – Senior: UCC 17:33.3.
Sculling, Quadruple – Club Two, coxed: Fermoy 18:27.8. Jun 16, coxed: Shandon 15:57.8.
Double – Jun 18A: Clonmel 17:57.4. Jun 16: Fermoy 17:27.1.
Single – Senior: Fermoy (S Bouanane) 17:36.4. Inter: Fermoy (S Bouanane) 19:25.9. Jun 18A: Fermoy (S Cotter) 18:40.5. Jun 16: Shandon (C Minehane) 17:51.5.
#ROWING: Two of the big wins of the evening session of finals at the Irish Rowing Championships at the National Rowing Centre in Cork came to crews with very different levels of experience.
The Cork Boat Club junior women’s eight made a breakthrough for the club at this level by beating Portora and Bann in a fine race. The senior men’s quadruple was taken by the crew of Albert Maher, Sean Jacob, Con Collis and Michael Maher, who held off a challenge from the Castleconnell/University of Limerick crew. Jacob and Maher are both in their forties and have over 40 ‘Pots’ between them.
The women’s senior pair was won by Barbara O’Brien and Aifric Keogh, representing NUIG, while Sarah Quinn of Belfast Boat Club won the Club singles.
The junior men’s quadruple gave Shandon’s young crew – two are junior 17 athletes and one a junior 16 – a fine win over Skibbereen, who faltered before the finish.
The women’s lightweight single sculls final turned into a battle between Claire Lambe of Old Collegians and Siobhán McCrohan of Tribesmen, with the Dubliner coming out on top.
Turlough Hughes of UCD had a remarkably straightforward win over David O’Malley of St Michael’s in the men’s intermediate single sculls, while UCD held off a late charge by Queen’s to win the men’s novice eight.
Irish Rowing Championships, National Rowing Centre, Cork (Selected Results; Finals)
Men
Eight – Intermediate: 1 Trinity 5:46.25, 2 NUIG 5:50.28, 3 UCD 5:56.96. Novice: 1 UCD 6:59.50, 2 Queen’s 7:02.31, 3 Trinity 7:03.29.
Four, coxed – Junior: 1 Cork BC 6:35.99, 2 Presentation 6:36.22, 3 Portora 6:38.08.
Pair – Senior: 1 UCD (M O’Donovan, N Kenny) 6:46.05, 2 NUIG 6:49.95, 3 Commercial B 7:00.16.
Sculling, Quadruple – Senior: 1 Old Collegians/Commercial (C Collis, S Jacob, A Maher, M Maher) 5:59.84, 2 Castleconnell/University of Limerick 6:00.60, 3 Queen’s 6:07.90.
Junior: 1 Shandon 6:08.24, 2 Athlone 6:13.34, 3 Skibbereen 6:15.52.
Single – Intermediate: 1 UCD (T Hughes) 7:13.0, 2 St Michael’s (O’Malley) 7:20.72, 3 NUIG (O’Connor) 7:25.14. Club: Lee (D O’Sullivan) 7:31.80, 2 St Michael’s (P O’Connor) 7:36.24, 3 Belfast BC (A Murray) 7:39.44.
Women
Eight – Novice: 1 Queen’s 7:19.74, 2 Trinity 7:55.75. Junior: 1 Cork BC 6:39.32, 2 Portora 6:41.90, 3 Bann 6:45.27.
Sculling, Double – Intermediate: 1 Killorglin (F Foley, M Dukarska) 7:17.17, 2 Commercial 7:20.83, 3 Skibbereen 7:39.99.
Pair – Senior: 1 NUIG (B O’Brien, A Keogh) 7:33.89, 2 St Michael’s 7:42.32, 3 Shannon 7:42.48.
Single – Lightweight: 1 Old Collegians (C Lambe) 7:41.70, 2 Tribesmen (McCrohan) 7:43.80, 3 Skibbereen (Hayes) 8:01.34. Club: 1 Belfast (S Quinn) 8:09.22, 2 Queen’s (Edwards) 8:10.61, 3 Lee (McGuire) 8:39.69.
Junior: 1 Cork BC (O Forde) 8:06.14, 2 Belfast BC (J English) 8:07.11, 3 Commercial B 7:00.16.
Galway Juniors Top Women's Eight At Queen's Regatta
# ROWING: Young crews took full advantage of the absence of some of the big guns at Queen’s Regatta at Castlewellan today. The women’s Division One eights of the first eFlow Grand League regatta of the season gave Galway Rowing Club the chance to showcase their ambitious tyros – all but cox Aifric O’Regan are juniors – and they won from UCD’s intermediates and Portora’s junior eight. The men’s Division One single sculls was won by 18 year old Andy Harrington from clubmate Jack Casey, who is just 17. The two later teamed up to win the Division One double sculls’ title.
The top prize on the day, the Division One men’s eights, was taken by the Queen’s University senior crew, but they got quite a battle from the junior eight from St Joseph’s of Galway.
Queen’s Regatta, Castlewellan, Co Down (1500 m), Saturday (Selected Results: Division One comprises senior (open, under-23 and lightweight), intermediate and junior 18A grades; Division Two comprises novice, junior 18 B and junior 16 grades.
Men
Eight, Division One – A Final: 1 Queen’s (sen) 4:54.68, 2 St Joseph’s (jun 18) 4:58.83, 3 Portora (jun 18) 5:11.50; 5 Queen’s (u23) 5:29.67. Division Two – A Final: 1 UCC (nov) 4:46.02, 2 Queen’s (nov) 4:47.92, 3 Belfast (nov) 4:53.10; 4 Portora (jun 16) 4:54.56; 6 Coleraine AI (jun 18B) 5:10.46. B Final: RBAI (jun 18B) 5:00.66.
Four, coxed, Division One – A Final: 1 Queen’s (sen) 5:01.13, 2 UCC (inter) 5:06.40, 3 Galway (jun) 5:10.30. B Final: Commercial (inter) 5:23.13. Masters: 1 Belfast BC/Belfast RC 5:48.15, 2 Bann 5:54.23, 3 Portadown 6:33.67. Division Two – A Final: 1 UCC (nov) 5:47.67, 2 Queen’s (nov) 5:57.21, 3 Blackrock (jun 18B) 6:01.14; 4 Methodist (jun 16) 6:06.18. B Final: Queen’s (nov) 6:03.00. C Final: Belfast RC (nov) 6:02.89.
Pair, Division One – A Final: 1 Queen’s (u23) 5:24.30, 2 Queen’s (sen) 5:27.59, 3 Queen’s (sen) 5:31.41. B Final: 1 Commercial (sen) 5:38.89; 2 Shandon (jun 18) 5:40.43; 5 Neptune (inter) 5:57.68. C Final: Portora (inter) 5:44.35. D Final: Commercial (sen) 5:47.30.
Sculling,
Quadruple, Division One – A Final: 1 Commercial (sen) 5:09.64, 2 Lee (jun 18) 5:14.69, 3 Garda (inter) 5:23.44. B Final: Neptune (jun 18) 5:27.68.
Division Two, coxed – A Final: 1 Cork (jun 16) 5:30.30, 2 Commercial (jun 18B) 5:33.79, 3 Lee (jun 18B) 5:34.68. B Final: RBAI (jun 18B) 5:53.44. C Final: 1 Portadown (jun 18B) 6:20.67; 2 Sliog (nov) 6:25.96.
Double, Division One – A Final: 1 Shandon (jun 18) 5:28.89, 2 UCC (sen) 5:39.42, 3 Queen’s/Skibbereen (sen) 5:40.43; 4 Garda (inter) 5:50.04. B Final: Commercial (inter) 5:55.04. Division Two – A Final: 1 Skibbereen (nov) 6:00.22, 2 Cork (jun 18B) 6:00.81, 3 Lee (jun 18B) 6:05.43. B Final: UCD (nov) 6:02.19; 5 Galway (jun 16) 6:55.56. C Final: Commercial (jun 16) 6:31.34. D Final: Belfast RC (jun 18B) 6:55.86.
Single, Division One – A Final: 1 Shandon (A Harrington, jun 18) 5:39.79, 2 Shandon (Casey, jun 18) 5:41.78, 3 Lee (Mitchell, jun 18) 5:43.58; 5 Skibbereen (Murphy, sen) 5:45.40. B Final: Lee (Buckley, jun 18) 5:45.19; 3 Commercial (McKenna, inter) 5:52.13. C Final: Commercial (Dowling, sen) 5:40.29; 6 UCC (Griffin, lwt) 6:05.03. D Final UCC (O’Leary, lwt) 5:56.23. E Final: Carrick-on-Shannon (Cox, inter) 6:01.09.
Division Two – A Final: 1 Sligo (Patterson, nov) 5:50.62, 2 UCC (Stanton, nov) 5:51.69, 3 Lee (White, jun 18B) 5:58.15; 5 Cork (O’Connell, jun 16) 6:01.16. B Final: Cork (Dennehy, jun 18B) 5:56.0. C Final: Portadown (McKeown, nov) 5:50.70. D Final: Skibbereen (McCarthy, jun 16) 6:00.19. E Final: Lee (Larkin, nov) 6:02.12. F Final: Commercial (Meade, nov) 6:18.68. G Final: Cappoquin (Buckley, jun 16) 6:09.72.
Women
Eight, Division One – A Final: 1 Galway (u23) 5:16.95, 2 UCD (inter) 5:18.53, 3 Portora (jun 18) 5:19.02; 5 Queen’s (inter) 5:31.06. Division Two – A Final: 1 Queen’s (nov) 5:50.98, 2 Portora (jun 16) 5:55.82, 3 UCD (nov) 6:01.23. B Final: Commercial (jun 18B) 6:21.01.
Four, Division One – A Final: 1 Portora (jun 18) 6:18.20, 2 Methodist Col (jun 18) 6:35.28.
Four, coxed, Division One – A Final: 1 UCD (inter) 5:44.98, 2 Commercial (inter) 5:50.63, 3 Commercial B (inter) 5:51.29. B Final: Queen’s B (inter) 5:56.77.
Pair, Division One – A Final: Bann (inter) 6:32.44, 2 Skibbereen (u23) 6:34.73, 3 Shandon (jun 18) 6:40.69; 4 Commercial (inter) 6:41.64. B Final: Cork (sen) 7:00.21.
Sculling, Quadruple, Division One – A Final: 1 Galway (jun 18) 5:31.91, 2 Shandon (inter) 5:34.77, 3 UCD (inter) 5:49.23.
Division Two, coxed – A Final: 1 Galway (jun 18B) 5:52.76, 2 Lee (nov) 6:00.32, 3 Bann (jun 18B) 6:02.19; 4 Methody (jun 16) 6:03.27. B Final: Cork (nov) 6:01.03. C Final: Athlunkard (nov) 6:18.70. D Final: Portadown (jun 16) 6:33.53.
Double, Division Two – A Final: 1 Muckross (jun 18B) 6:02.82, 2 Skibbereen (jun 16) 6:09.52, 3 Lee (jun 18B) 6:20.55; 5 Skibbereen (nov) 6:34.51. B Final: Methody (jun 18B) 6:25.72. C Final: Portadown (jun 16) 7:06.44.
Single, Division One – A Final: 1 Skibbereen (O Hayes, lwt) 6:49.79, 2 Commercial (Dolan, lwt) 6:59.90, 3 Skibbereen (Dinneen, u23) 7:05.76; 5 Skibbereen (Hegarty, jun 18) 7:13.89; 6 Lee Valley (Corcoran-O’Hare, inter) 7:26.55. B Final: Shandon (Horgan, inter) 7:09.86.
Division Two – A Final: 1 Bann (E Barry, jun 16) 6:46.61, 2 Commercial (Foley, nov) 6:48.65, 3 Commercial (Lambe, jun 16) 6:57.22. B Final: Offaly (Mooney, jun 16) 7:04.65. C Final: Belfast BC (Cameron, nov) 7:29.49.
Waterways Ireland Begin Work on the Royal Canal in Dublin
The work which requires the dewatering of the canal will remove sediment and rubbish deposits from the central navigation channel before the construction of a new impervious lining to the canal. All material removed from the canals will be transported to licensed disposal facilities. Restoration of the existing towpath walls will also be undertaken to heritage approved standards.
Environmental surveys have been undertaken in full compliance with the regulatory authorities along with the planned removal of all fish to be carried under licence before onsite work begins.
A Traffic Management Plan will be agreed with Dublin City Council and implemented to keep traffic disruption to a minimum. Works are due to be completed by year end.
To facilitate works, the Royal Canal will be closed to navigation from 19 September 2011. The towpath from Lock 6 to the Liffey Junction Bridge on the north side and the Shandon Park area on the south side of the Canal will be closed for the duration of the contract. Following consultation and agreement with residents, a temporary roadway and bridge will also be constructed to provide access for the Coke Oven Residents through Shandon Park. This access will be suitable for emergency vehicles.
An engineer will be full time in attendance for the duration of the contract to ensure that issues which arise are dealt with in a prompt and efficient manner. For further information on the project please visit the Waterways Ireland web site www.waterwaysireland.org and check out the 'Navigation Information, Planned Works' page.