Displaying items by tag: Dublin Bay Sailing Club
A week before the Dun Laoghaire Flying 15 fleet heads north to Strangford Lough for its national championships, Ignis Caput II (David Mulvin and Ronan Beirne) and Phoenix (John Lavery and Alan Green), both of the National Yacht Club, shared race wins in DBSC's Saturday racing.
In the B211's (One Design) Billy Whizz was the winner with Beeswing second. Third was Small Wonder.
A full results summary is below.
DBSC Results for 14/08/2021
Race 1
Cruiser 0 IRC: 1. Prima Forte, 2. Wow, 3. Lively Lady
Cruiser 0 Echo: 1. Wow, 2. Prima Forte, 3. Lively Lady
Cruiser 1 IRC: 1. Bon Exemple, 2. White Mischief, 3. Jalapeno
Cruiser 1 Echo: 1. Jump the Gun, 2. Bon Exemple, 3. Dear Prudence
Cruiser 1 J109: 1. White Mischief, 2. Jalapeno, 3. Dear Prudence
31.7 One Design: 1. Levante, 2. Prospect, 3. Attitude
31.7 Echo: 1. Fiddly Bits, 2. Kalamar, 3. Bluefin Two
Cruiser 2 IRC: 1. Peridot, 2. Windjammer
Cruiser 2 Echo: 1. Peridot, 2. Windjammer
Cruiser 3 IRC: 1. Starlet, 2. Maranda, 3. Krypton
Cruiser 3 Echo: 1. Wynward, 2. Ceol na Mara, 3. Saki
Cruiser 4 NS-IRC: 1. Boomerang, 2. RunAway
Cruiser 4 Echo: 1. Boomerang, 2. RunAway
Cruiser 5 NS-IRC: 1. Gung Ho, 2. The Great Escape
Cruiser 5 Echo: 1. Shearwater, 2. Gung Ho, 3. The Great Escape
Flying 15: 1. Ignis Caput II, 2. Rodriguez, 3. Phoenix
Sportsboat VPRS: 1. Ram Jam, 2. Jester, 3. The Jeorgettes
Sportsboat: 1. Ram Jam, 2. Jester, 3. The Jeorgettes
Ruffian: 1. Ruffles, 2. Carmen, 3. Ripples
Shipman: 1. Poppy, 2. Invader, 3. Juniper
B211 One Design: 1. Billy Whizz, 2. Beeswing, 3. Small Wonder
B211 Echo: 1. Plan B, 2. Beeswing, 3. Billy Whizz
Glen: 1. Glenluce, 2. Glencree, 3. Pterodactyl
Squib/Mermaid PY: 1. Allsorts, 2. Periquin
Laser Radial: 1. David Cahill, 2. Michael Norman, 3. Hugh Cahill
Race 2
Flying 15: 1. Phoenix, 2. Rodriguez, 3. Ignis Caput II
Sportsboat VPRS: 1. Ram Jam, 2. Jester, 3. The Jeorgettes
Sportsboat: 1. Ram Jam, 2. Jester, 3. The Jeorgettes
Ruffian: 1. Ripples, 2. Ruffles, 3. Bandit
B211 One Design: 1. Billy Whizz, 2. Beeswing, 3. Small Wonder
B211 Echo: 1. Plan B, 2. Beeswing, 3. Billy Whizz
Squib/Mermaid PY: 1. Periquin, 2. Allsorts
Laser Radial: 1. David Cahill, 2. Michael Norman, 3. Hugh Cahill
Close Results for Squibs in Dublin Bay Sailing Club Race
While the thirty-one countries of the ILCA 4.7 fleet were completing the final race of their Youth World Championship in Dublin Bay, there was another close competition taking place in the bay under Barry O'Neill as P.R.O. This was under the burgee of Dublin Bay Sailing Club in the combined National Squib Class / Dublin Bay Mermaid fleet, of the Dublin Bay Green Fleet who completed two races on Saturday 14 August.
Race one was sailed over a windward-leeward course in a somewhat unstable wind of force two from the south-east. Tony Mullett's Allsorts, crewed by Paul Mills, started at the committee vessel Freebird. By the windward mark Noel Colclough's Periquin with Rupert Westrup crewing had closed the gap, and the two boats came to the windward mark with only half a boat length separating them. On the run it was Allsorts ahead, trying to keep her air clear. At the leeward mark, Allsorts had a problem with the spinnaker gybe to the finish, allowing Periquin to close the gap. After twenty-eight minutes racing, the margin between the two boats was three seconds which probably represents the distance from the bow to the mast.
Race two was sailed over the same course with the length of the beat reduced to compensate for a falling breeze. Allsorts won the start by hitting the line on port tack at the pin end. Again, she rounded the windward mark a boat-length ahead of her rival. This time Periquin was able to blanket Allsorts and thus was able to gain the inside berth which she held for the entire run to the leeward mark. Allsorts did a better rounding and managed to pass to lee of Periquin. Although the two boats split tacks on the second beat, when they came together again, Periquin on port passed across the bow of Allsorts, who was heading towards the favoured end of the line. In the official results, the margin between the boats after thirty-eight minutes racing was again three seconds, with Periquin taking the win.
This racing is great practice for the Irish East Coast Squib Championship at Howth Yacht Club on the first weekend of September.
Prima Forte Wins Dublin Bay Sailing Club Race on IRC & ECHO
Patrick Burke's First 40 Prima Forte had a win IRC and ECHO in Cruiser Zero in Dublin Bay Sailing Club's (DBSC) Thursday night race.
117 boats in all DBSC classes enjoyed a good breeze on the bay for the race that counts towards overall points in the club's AIB Summer Series.
George Sisk's XP 44 WOW was second. Third was El Pocko, the German Frers Puma 42 that was dismasted last season.
In Cruiser 1 IRC, Tim and Richard Goodbody's J109 White Mischief was the winner, Paul Barirington's Jalapeno was second. Third was Tony Fox's IMX 38, Gringo
Results summary for all classes below
DBSC Results for 12/08/2021
Cruiser 0 IRC: 1. Prima Forte, 2. Wow, 3. El Pocko
Cruiser 0 Echo: 1. Prima Forte, 2. Wow, 3. El Pocko
Cruiser 1 IRC: 1. White Mischief, 2. Jalapeno, 3. Gringo
Cruiser 1 Echo: 1. Joker II, 2. Raptor, 3. Gringo
Cruiser 1 J109: 1. White Mischief, 2. Jalapeno, 3. Chimaera
31.7 One Design: 1. Levante, 2. Bluefin Two, 3. Kernach
31.7 Echo: 1. Bluefin Two, 2. Levante, 3. Kernach
Cruiser 2 IRC: 1. Windjammer, 2. Peridot, 3. Rupert
Cruiser 2 Echo: 1. Rupert, 2. Leeuwin, 3. Peridot
Cruiser 2 Sigma 33: 1. Rupert, 2. Leeuwin, 3. Springer
Cruiser 3 IRC: 1. Starlet, 2. Maranda, 3. Krypton
Cruiser 3 Echo: 1. Saki, 2. Starlet, 3. Grasshopper 2
Cruiser 4 NS-IRC: 1. Boomerang, 2. Antix, 3. RunAway
Cruiser 4 Echo: 1. Antix, 2. Boomerang, 3. RunAway
Cruiser 5A NS-IRC: 1. Playtime, 2. The Great Escape, 3. Edenpark
Cruiser 5A Echo: 1. Playtime, 2. Edenpark, 3. The Great Escape
Cruiser 5B Echo: 1. Sweet Martini, 2. Menapia, 3. Fortitudine
SB20: 1. Ted, 2. Carpe Diem, 3. venuesworld.com
Flying 15: 1. Match FFive, 2. Rodriguez, 3. FFuZZy
Sportsboat VPRS: 1. Jheetah, 2. Jester, 3. The Jeorgettes
Sportsboat: 1. George 2, 2. Jheetah, 3. Jester
Dragon: 1. Sir Ossis o'the River, 2. ZinZan, 3. D-cision
Ruffian: 1. Ruffles, 2. Shannagh, 3. Bandit
Shipman: 1. Viking, 2. Invader, 3. The Den
B211 One Design: 1. Yikes, 2. Small Wonder, 3. Billy Whizz
B211 Echo: 1. Betty B, 2. Ventuno, 3. Beeswing
Glen: 1. Glenluce, 2. GlenDun, 3. Glenshesk
Squib/Mermaid PY: 1. Periquin, 2. Allsorts, 3. Jill
RS Aero Sailor Noel Butler Wins DBSC PY Race
RS Aero sailor Noel Butler of the National Yacht Club was the winner of tonight's light air DBSC PY Class race on Dublin Bay.
Royal St. George's Brendan Foley finished second with Butler's clubmate Stephen Oram was third.
Results summary below
DBSC Results for 10/08/2021
Combined Cruisers Echo: 1. Ruth
Flying 15: 1. Perfect Ten
Sportsboat VPRS: 1. Joyride
Sportsboat: 1. Joyride
PY Class: 1. Noel Butler, 2. Brendan Foley, 3. Stephen Oram
Fireball: 1. Louise McKenna, 2. Frank Miller, 3. Owen Sinnott
Laser Standard: 1. Damian Maloney, 2. Owen Laverty, 3. Gavan Murphy
Laser Radial: 1. Shirley Gilmore, 2. Sean Craig, 3. Judy O'Beirne
All 22 classes of Dublin Bay Sailing Club's (DBSC) Saturday racing schedule were cancelled this afternoon due to strong westerly winds.
The termination follows an abandonment of DBSC racing last Thursday for all except five classes due to light winds on that occasion.
Rodney and Keith Martin's Beneteau 44.7 Lively Lady from the Royal Irish Yach Club was the winner of Saturday's light wind DBSC race on Dublin Bay for Cruisers Zero on both IRC and ECHO handicaps.
The top three was a completely Royal Irish affair with the First 4.7 Prima Forte second and George Sisk's XP44, Wow in third place on IRC.
Results summary across all DBSC classes is below:
DBSC Results for 31/07/2021
Cruiser 0 IRC: 1. Lively Lady, 2. Prima Forte, 3. Wow
Cruiser 0 Echo: 1. Lively Lady, 2. Wow, 3. Prima Forte
Cruiser 1 IRC: 1. Dear Prudence, 2. Bon Exemple, 3. Gringo
Cruiser 1 Echo: 1. Jump the Gun, 2. Raptor, 3. Dear Prudence
Cruiser 1 J109: 1. Dear Prudence, 2. Something Else, 3. Jalapeno
31.7 One Design: 1. Levante, 2. Attitude, 3. Prospect
31.7 Echo: 1. Attitude, 2. Levante, 3. Kalamar
Cruiser 2 IRC: 1. Windjammer, 2. Rupert
Cruiser 2 Echo: 1. Rupert, 2. Windjammer
Cruiser 2 Sigma 33: 1. Rupert
Cruiser 3 IRC: 1. Maranda, 2. Krypton, 3. Starlet
Cruiser 3 Echo: 1. Saki, 2. Maranda, 3. Wynward
Cruiser 4 NS-IRC: 1. RunAway
Cruiser 4 Echo: 1. RunAway
Cruiser 5 Echo: 1. Sweet Martini, 2. Fortitudine, 3. The Great Escape
SB20: 1. So Blue, 2. venuesworld.com, 3. Ted
Flying 15: 1. Flyer, 2. Phoenix, 3. Perfect Ten
Sportsboat VPRS: 1. Ram Jam, 2. Rebel, 3. Jambiya
Sportsboat: 1. Ram Jam, 2. Jambiya, 3. Rebel
Ruffian: 1. Ruffles, 2. Bandit, 3. Icicle
Shipman: 1. Poppy, 2. Invader, 3. Jo Slim 5
B211 One Design: 1. Billy Whizz, 2. Small Wonder, 3. Beeswing
B211 Echo: 1. Billy Whizz, 2. Plan B, 3. Beeswing
Glen: 1. Glenluce, 2. Glencree, 3. Pterodactyl
Squib/Mermaid: 1. Allsorts, 2. Aideen, 3. Periquin
IDRA 14: 1. Dart, 2. Doody
Laser Radial: 1. Shirley Gilmore, 2. Max Tempany, 3. Judy O'Beirne
SB20 Sea Biscuit Takes DBSC Race Win in Saturday Racing
Barry Glavin and Niall O’Riordan's Sea Biscuit from the Royal St George Yacht Club was the winner of the first race of Saturday's Dublin Bay Sailing Club SB20 fixture.
113 boats across all the DBSC classes enjoyed a moderate ENE wind in sunny weather on the bay.
Second to Sea Biscuit was Jerry Dowling and Enda O’Coineen's Bad/Kilcullen from the Royal Irish Yacht Club. Third was Charlotte O’Kelly's Sneaky B from the National Yacht Club.
The class sailed two races and a results summary is below.
In the Cruiser classes, Patrick Burke's Prima Forte from the Royal Irish was the Cruiser 0 IRC race winner with Vincent Farrell's Tsunami from the National Yacht Club in second and Rodney and Keith Martin's RIYC based Lively Lady in third.
There was damage (pictured below) in the Cruisers One division after a collision between two J109s.
Results below:
DBSC Results for 24/07/2021
Race 1
Cruiser 0 IRC: 1. Prima Forte, 2. Tsunami, 3. Lively Lady
Cruiser 0 Echo: 1. Prima Forte, 2. Lively Lady, 3. Tsunami
Cruiser 1 IRC: 1. White Mischief, 2. Bon Exemple, 3. Raptor
Cruiser 1 Echo: 1. Raptor, 2. Indecision, 3. Gringo
Cruiser 1 J109: 1. White Mischief, 2. Dear Prudence, 3. Indecision
31.7 One Design: 1. Prospect, 2. Levante, 3. Bluefin Two
31.7 Echo: 1. Levante, 2. Bluefin Two, 3. Attitude
Cruiser 2 IRC: 1. Windjammer, 2. Peridot, 3. Springer
Cruiser 2 Echo: 1. Peridot, 2. Windjammer, 3. Gwili II
Cruiser 2 Sigma 33: 1. Gwili II, 2. Springer, 3. Rupert
Cruiser 3 IRC: 1. Starlet, 2. Maranda, 3. Krypton
Cruiser 3 Echo: 1. Pamafe, 2. Starlet, 3. Maranda
Cruiser 5 NS-IRC: 1. Playtime, 2. Prima Luce, 3. Gung Ho
Cruiser 5 Echo: 1. Just Jasmin, 2. Playtime, 3. Prima Luce
SB20: 1. SeaBiscuit, 2. Bad/Kilcullen, 3. Sneaky B
Flying 15: 1. Shane MacCarthy, 2. Rodriguez, 3. A Mere Triffle
Sportsboat VPRS: 1. Jawesome III, 2. Ram Jam, 3. Jheetah
Sportsboat: 1. George 2, 2. Jawesome III, 3. Ram Jam
Dragon: 1. Sir Ossis o'the River, 2. ZinZan
Ruffian: 1. Ruffles, 2. Ripples, 3. Carmen
Shipman: 1. Invader, 2. Jo Slim 5, 3. Ruadh
B211 One Design: 1. Chinook, 2. Small Wonder, 3. Billy Whizz
B211 Echo: 1. Chinook, 2. Small Wonder, 3=. Billy Whizz, 3=. Beeswing
Glen: 1. Glenluce, 2. Pterodactyl, 3. GlenDun
Squib/Mermaid PY: 1. Aideen, 2. Allsorts, 3. Periquin
PY Class: 1. Teddy Byrne, 2. Richard Tate
IDRA 14: 1. Slipway, 2. Dart, 3. Doody
Laser Standard: 1. Gavan Murphy, 2. Conor Roche
Laser Radial: 1. David Cahill, 2. Sean Craig, 3. Shirley Gilmore
Race 2
SB20: 1. Bad/Kilcullen, 2. SeaBiscuit, 3. Sneaky B
Flying 15: 1. Shane MacCarthy, 2. Phoenix, 3. Ignis Caput II
Sportsboat VPRS: 1. Jambiya, 2. Ram Jam, 3. Jheetah
Sportsboat: 1. George 2, 2. Jambiya, 3. Ram Jam
Ruffian: 1. Ruffles, 2. Carmen, 3. Ripples
B211 One Design: 1. Small Wonder, 2. Billy Whizz, 3. Ocean Venture
B211 Echo: 1. Small Wonder, 2. Billy Whizz, 3. Vamoose
Squib/Mermaid PY: 1. Periquin, 2. Allsorts, 3. Aideen
PY Class: 1. Teddy Byrne, 2. Richard Tate
IDRA 14: 1. Dart, 2. Doody
Laser Standard: 1. Gavan Murphy, 2. Conor Roche
Laser Radial: 1. Sean Craig, 2. Shirley Gilmore, 3. David Cahill
Dublin Bay Sailing Club 2020 Prizes Presented at Dun Laoghaire's Waterfront Yacht Clubs (Photo Galleries Here!)
Last year, for one of the first times in a proud history stretching back to 1884, there was no gala event for Dublin Bay Sailing Club's annual prizegiving but as most Dun Laoghaire Harbour observers will attest, most of the sailors in the country's biggest sailing club felt fortunate there was any racing at all, given the ravages of COVID-19.
This summer, new DBSC Commodore Ann Kirwan made up for the absence of the winter Royal St George hosted affair, with individual outdoor prizegivings in each club to congratulate over 100 different winners from 22 DBSC classes in the AIB sponsored season.
As Afloat previously reported with a full list of winners here, it's an impressive roll call of division winners that includes DBSC's six premier awards for best performances.
See prizegiving photo galleries below
DBSC Premier awards 2020
Patrick Burke's Prima Forte, the 2020 delivered Beneteau First 40 won the Dun Laoghaire Harbour Trophy for the best new DBSC yacht in the 2020 season.
As regular Afloat readers will know, the Royal Irish yacht in its former life was known as La Response and Courier Zen, a top UK and French Commodore's Cup campaigner.
Lindsay Casey's Royal St. George Yacht Club J97 Windjammer performed on both inshore and offshore circuits last season and was the winner of the best yacht on handicap.
The best yacht in the one-design divisions was James Conboy-Fischer's Billy Whizz, the first time a B211 has lifted the George Arthur Newsom Cup as Afloat reported here.
Laser Radial ace Rian Geraghty McDonnell of the NYC won the Dr Alf Delany Cup for the best dinghy performance of the season.
David Meeke and Martin McCarthy won the Brendan Ebril Memorial Cup for the Best yacht for most frequent participation in the Ruffian 23 Alias.
Scroll down for photo galleries of the DBSC prizegiving held at the RIYC on July 9th, the NYC on July 12th and the RSTGYC on July 16th.
DBSC Prizegiving at RIYC on July 9th 2021
DBSC Prizegiving at NYC on July 12th 2021
DBSC Prizegiving at RSTGYC on July 16th 2021
RS Aero sailor Brendan Foley of the Royal St. George Yacht Club was the winner of both light air Portsmouth Yardstick DBSC dinghy races at Dun Laoghaire Harbour.
In both races, Foley beat the National Yacht Club's Noel Butler, who, in turn, beat Greystones sailor Roy Van Maanen all sailing RS Aero dinghies.
Results summary below.
DBSC Results for 20/07/2021
Race 1
Cruiser 3 Tuesday Echo: 1. Starlet, 2. Pamafe, 3. Maranda
Sportsboat VPRS: 1. Jeorge V, 2. Jay Z
Sportsboat: 1. Jeorge V, 2. Jay Z
Ruffian: 1. Carmen, 2. Alias, 3. Bandit
Shipman: 1. Poppy, 2. Bluefin
B211 One Design: 1. Billy Whizz, 2. Isolde, 3. Beeswing
B211 Echo: 1. Billy Whizz, 2. Betty B, 3. Isolde
PY Class: 1. Brendan Foley, 2. Noel Butler, 3. Roy Van Maanen
IDRA 14: 1. Slipway, 2. Dunmoanin, 3. Dart
Fireball: 1. Louise McKenna, 2. Frank Miller, 3. Owen Sinnott
Laser Standard: 1. Chris Arrowsmith, 2. Gary O'Hare, 3. Owen Laverty
Laser Radial: 1. Conor Clancy, 2. Ali Robinson, 3. David Cahill
Combined Cruisers Echo: 1. Ruth, 2. Jalapeno, 3. Windjammer
Race 2
PY Class: 1. Brendan Foley, 2. Noel Butler, 3. Roy Van Maanen
IDRA 14: 1. Slipway, 2. Dart, 3. Dunmoanin
Fireball: 1. Louise McKenna, 2. Frank Miller, 3. Owen Sinno
Laser Standard: 1. Chris Arrowsmith, 2. Owen Laverty, 3. Gary O'Hare
Laser Radial: 1. Conor Clancy, 2. Hugh Cahill, 3. Marco Sorgassi
Prima Forte Has a Firm Hand in DBSC Cruisers Zero Race
Patrick Burke's First 40 Prima Forte of the Royal Irish Yacht Club was the IRC winner of Dubin Bay Sailing Club's Cruiser 0 AIB Summer Series Saturday race.
Second and third on IRC were the First 40.7 sisterships Tsunami (Vincent Farrell) of the National Yacht Club and the RIYC's Lively Lady (Rodney and Keith Martin) respectively.
A total of DBSC 127 boats across 22 classes enjoyed a fine sunny afternoon on the bay in light South Easterly winds.
A full results summary is below:
DBSC Results for 17/07/2021
Race 1
Cruiser 0 IRC: 1. Prima Forte, 2. Tsunami, 3. Lively Lady
Cruiser 0 Echo: 1. Lively Lady, 2. Tsunami, 3. Prima Forte
Cruiser 1 IRC: 1. White Mischief, 2. Jalapeno, 3. Gringo
Cruiser 1 Echo: 1. Jump the Gun, 2. Gringo, 3. White Mischief
Cruiser 1 J109: 1. White Mischief, 2. Jalapeno, 3. Dear Prudence
31.7 One Design: 1. Kalamar, 2. Camira, 3. Bluefin Two
31.7 Echo: 1. Kalamar, 2. Bluefin Two, 3. Attitude
Cruiser 2 IRC: 1. Windjammer, 2. Rupert, 3. Peridot
Cruiser 2 Echo: 1. Gwili II, 2. Leeuwin, 3. Springer
Cruiser 2 Sigma 33: 1. Leeuwin, 2. Gwili II, 3. Rupert
Cruiser 3 IRC: 1. Starlet, 2. Maranda
Cruiser 3 Echo: 1. Maranda, 2. Wynward, 3. Saki
Cruiser 4 NS-IRC: 1. Boomerang, 2. Karukera, 3. RunAway
Cruiser 4 Echo: 1. Boomerang, 2. Karukera, 3. RunAway
Cruiser 5 NS-IRC: 1. Playtime, 2. Persistance, 3. Gung Ho
Cruiser 5 Echo: 1. Playtime, 2. Just Jasmin, 3. Persistance
SB20: 1. venuesworld.com, 2. Carpe Diem, 3. So Blue
Flying 15: 1. Shane MacCarthy, 2. Phoenix, 3. Ignis Caput II
Sportsboat VPRS: 1. Jawesome III, 2. Jheetah, 3. Jester
Sportsboat: 1. Jawesome III, 2. Jheetah, 3. Jester
Ruffian: 1. Ruffles, 2. Alias, 3. Bandit
Shipman: 1. Invader, 2. Poppy, 3. Viking
B211 One Design: 1. Small Wonder, 2. Billy Whizz, 3. Chinook
B211 Echo: 1. Ventuno, 2. Vamoose, 3. Small Wonder
Glen: 1. GlenDun, 2. Glenluce, 3. Pterodactyl
Squib/Mermaid PY: 1. Jill, 2. Allsorts, 3. Lively Lady
PY Class: 1. Richard Tate, 2. Teddy Byrne, 3. Roy Van Maanen
IDRA 14: 1. Dart, 2. Doody, 3. Dunmoanin
Fireball: 1. Owen Sinnott, 2. Paul ter Horst
Laser Radial: 1. David Cahill, 2. John O'Driscoll, 3. Alice Tyrrell
Race 2
SB20: 1. Carpe Diem, 2. SeaBiscuit, 3. venuesworld.com
Flying 15: 1. Phoenix, 2. ffantastic mr ffox, 3. Fflagella
Sportsboat VPRS: 1. Jambiya, 2. Jawesome III, 3. Jester
Sportsboat: 1. Jambiya, 2. Jawesome III, 3. Jester
Ruffian: 1. Ruffles, 2. Bandit, 3. Alias
B211 One Design: 1. Small Wonder, 2. Chinook, 3. Beeswing
B211 Echo: 1. Ventuno, 2. Vamoose, 3. Betty B
Squib/Mermaid PY: 1. Jill, 2. Allsorts, 3. Lively Lady
PY Class: 1. Roy Van Maanen, 2. Teddy Byrne, 3. Richard Tate
IDRA 14: 1. Dunmoanin, 2. Dart, 3. Chaos
Fireball: 1. Owen Sinnott, 2. Paul ter Horst
Laser Radial: 1. John O'Driscoll, 2. David Cahill, 3. John Sisk